Ich działania są Rosjanom na rękę

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 15:47
- Zasada nie komentujemy bzdur, bo jedynie uszlachetniamy je komentarzem w naszej rzeczywistości się nie do końca sprawdza. Trzeba te bzdury komentować - mówi w radiowej Jedynce doradca prezydenta.
Audio
Prof. Tomasz Nałęcz
Prof. Tomasz NałęczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Profesor Tomasz Nałęcz, który doradza prezydentowi Bronisławowi komorowskiemu w sprawach polityki historycznej uważa, że nasze państwo jest zbyt wycofane w stosunku do zarzutów o spowodowanie katastrofy smoleńskiej i działań przeciwko Kościołowi.

- Jeżeli ktoś twierdzi, że państwo polskie zwalcza Kościół, to trzeba przeczytać konkordat - zauważa gość magazynu "W samo południe". Zwraca uwagę, że w Europie nie ma kraju, w którym konkordat byłby bardziej przyjazny dla Kościoła. I ten ptrzyjazny rodział państwa od Koscioła powinien dotyczyc obu stron. Jego zdaniem, duchowni nie są wolni od polityki i też mówią rzeczy nie zawsze przemyślane. - Nikt mnie nie przekona, że sobotnie kazanie biskupa drohiczyńskiego, otwierające manifestację zwolenników telewizji Trwam nie było interwencja w politykę - zwraca uwagę Nałęcz. To, że manifestacja polityczna rozpoczyna się mszą świętą, to powtórzenie zachowań z okresu Polski międzywojennej, o której poeta pisał "krzyż mieliście na piersi, a browning (pistolet – dop. redakcji) w kieszeni”.  - Demonstrujący przeciwko prezydentowi Narutowiczowi tez mieli pełno bogoojczyźnianych haseł na ustach - zauważa prezydencki doradca.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Prof. Nałęcz przypomina  naszą historię i zwraca uwagę, że taki - jak określił - zakleszczający spór polityczny, z jakim mamy teraz do czynienia niektórym ludziom w Moskwie jest na rękę. - Ja wcale nie wiem, czy ci, którzy w Polsce najbardziej pomstują na Rosję, to nie są w gruncie rzeczy ludzie, których zachowania są Rosjanom na rękę - zauważa.

Rozmawiał Wojciech Mazowiecki.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Coraz mocniej iskrzy między państwem a Kościołem

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 19:53
Stosunki na linii Rada Ministrów-Episkopat zaczynają się psuć. Punktów spornych jest bardzo wiele. Dyskutowali o tym uczestnicy debaty w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk: katastrofa smoleńska obrasta w kłamstwa

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 16:40
- Oczekuję od wszystkich odpowiedzi na pytanie, co może znaczyć dla Polski władza ludzi, którzy uważają, że jesteśmy w stanie wojny z Rosją, która zamordowała nam elitę – mówił premier Donald Tusk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent znieważony w rocznicę Smoleńska?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 16:55
Prokuratura Okręgowa w Warszawie sprawdzi czy 10 kwietnia przed Pałacem Prezydenckim doszło do znieważenia Bronisława Komorowskiego lub Donalda Tuska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Macierewicz "odbija piłkę" i liczy na śledczych

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 18:03
Wieść o tym, że prokuratura sprawdzi czy nie doszło do znieważenia prezydenta i premiera 10 kwietnia 2012 r. nie robi wrażenia na Antonim Macierewiczu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miller: PiS robi zamach na rozum

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 14:14
- Przy każdej okazji trzeba podejmować polemikę z bredniami, jakie są rozpowszechniane w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej - mówi w radiowej Jedynce szef SLD..
rozwiń zwiń