40 lat po triumfie Orłów Górskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 13:45
- Klimat tworzył Kazimierz Górski, z bardzo spokojnym i ojcowskim podejściem do zawodników, do meczu - wspomina były kierownik reprezentacji, Janusz Jesionek.
Audio
  • Janusz Jesionek w magazynie "Z kraju i ze świata"
Kazimierz Górski
Kazimierz GórskiFoto: Wikipedia/Archiwum Kancelarii Prezydenta RP

Piłkarze, którzy 40 lat temu wywalczyli złoty medal olimpijski w Monachium w 1972 roku, spotykają się 3 września, żeby wspomnieć chwile triumfu. - Zawodnicy nie spodziewali się, że mogą osiągnąć tak znakomite sukcesy. Atmosfera była doskonała, a fala zwycięstw jeszcze ją poprawiała. To pomogło w 1974 roku na mistrzostwach świata – opowiadał w Jedynce Janusz Jesionek, prezes zarządu Fundacji Kazimierza Górskiego, były kierownik reprezentacji narodowej.

Na spotkanie przyjechali medaliści z całej Europy. Joachim Marx z Francji, Kazimierz Lubański z Belgii, Jerzy Gorgoń ze Szwajcarii, oczywiście wielu piłkarzy - po prostu  z Polski. Niektórzy już nie żyją; sam Kazimierz Górski umarł w 2006 roku, a Kazimierz Deyna zginął w wypadku samochodowym w 1989.

Wspominając mecz z 1972 roku, Janusz Jesionek podkreślił, że duchem zespołu był trener. - Klimat tworzył Kazimierz Górski, z bardzo spokojnym i ojcowskim podejściem do zawodników, do meczu, i do wyników. Nie zawsze przecież wygrywaliśmy. On stworzył bardzo dobrą atmosferę - powiedział.

Jesionek mówił, że sportowcy chcą przypomnieć sobie o "dniach chwały” i sukcesów. Dodał, że od zawodów w 1972 zaczęły się wielkie dni polskiej piłki, które trwały w jego ocenie do 1992 roku. Podkreślił, że ma nadzieję na sukcesy polskiej reprezentacji w najbliższym czasie.

agkm

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kaziu Deyna żegna się z Legią

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2008 09:15
Kaziu Deyna żegna się z Legią
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stadion Narodowy imienia Kazimierza Górskiego?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 16:45
Przewodniczący Rady Fundacji Kazimierza Górskiego były prezydent Aleksander Kwaśniewski przedstawił taką propozycję minister sportu i turystyki Joannie Musze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsi piłkarze Europy według Tomasza Zimocha

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 11:49
Deyna, Platini, Boniek i ten jeden, jedyny, który w opinii naszego komentatora sportowego był najlepszy w Europie.
rozwiń zwiń