"Nie możemy sobie pozwolić na luksus finansowania in vitro"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 15:20
Zdaniem posła PiS Tomasza Latosa trzeba będzie wybierać, czy sfinansować leczenie ciężko chorego pacjenta, czy pomóc bezpłodnej parze.
Audio
Nie możemy sobie pozwolić na luksus finansowania in vitro
Foto: Glow Images/East News

W ocenie gościa audycji "Z kraju i ze świata" radiowej Jedynki posła PiS Tomasza Latosa Polski nie stać na "luksus finansowania in vitro". - Będziemy mieli do wyboru, czy te pieniądze przeznaczymy na leczenie groźnej dla życia choroby, czy na ważną, ale jednak nie ratującą życia metodę in vitro - powiedział. Latos podkreślił, że w Polsce nakłady na służbę zdrowia są najmniejsze w całej Unii Europejskiej i to jest prawdziwy problem.
W ocenie posłanki PO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej państwo musi myśleć o wszystkich i - w miarę możliwości - starać się im pomóc. - Nie ma lepszych i gorszych (...) Państwo powinno pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują - zaznaczyła. Posłanka podkreśliła, że problem bezpłodności dotyka coraz większej liczby par. - In vitro to jest ostateczność, ale ostateczność ciągle dająca szansę na posiadanie dziecka - powiedziała.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy
Premier Donald Tusk zapowiedział refundację metody in vitro w ramach programu zdrowotnego resortu zdrowia. Program przewidziany jest na trzy lata, ma objąć 15 tysięcy par. Dalsze losy programu będą zależały od zapisów ustawy, która miałaby powstać w ciągu pierwszych trzech lat działania programu.
Wysłuchaj całej audycji!
Rozmawiał Paweł Wojewódka.

Czytaj także

PiS o refundacji in vitro: propaganda Tuska

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 19:30
Prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany o propozycje premiera powiedział, że "docenia sprawę rodzin, które nie mogą mieć dzieci w sposób naturalny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gowin o refundacji in vitro: chętnie bym powiedział...

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 21:17
Minister sprawiedliwości uważa, że finansowane zapłodnienia in vitro w ramach programu zdrowotnego, a nie rozwiązań ustawowych, jest zgodne z prawem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komorowska: in vitro to delikatna sprawa sumienia

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 15:15
- Jako matka pięciorga dzieci wiem jak wielka jest satysfakcja i radość z rodzicielstwa i dlatego doskonale rozumiem, że są pary, które chcą tę metodę zastosować - mówi pierwsza dama Anna Komorowska.
rozwiń zwiń