"Pokłosie? Polski antysemityzm jest bardzo silny"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 13:52
- Polacy nie lubią spojrzeć sobie samym w oczy i nie chcą się dowiedzieć prawdy o sobie - uważa Ryszard Bugajski, reżyser.
Audio
  • Ryszard Bugajski w magazynie "Z kraju i ze świata"
Ryszard Bugajski
Ryszard BugajskiFoto: W. Kusiński/PR

Nowy film Władysława Pasikowskiego od kiedy wszedł do kin budzi wielkie emocje. Z różnych stron badają zarzuty, że "Pokłosie" jest filmem antypolskim. Z takimi opiniami nie zgadza się Ryszard Bugajski. Reżyser mówił w Jedynce, że Polacy krytykują film Pasikowskiego ponieważ "nie chcą się dowiedzieć prawdy o sobie".

- W Polsce powiedzenie czegokolwiek krytycznego o polskie historii, o Polakach, którzy czegoś złego się dopuścili od razu wywołuje histerię. To, co w tej chwili dzieje się z filmem "Pokłosie", to jest histeria. To są ludzie, którzy nie mogą przełknąć, że Polacy coś takiego zrobili, a rzecz jest przecież udowodniona ponad wszelką wątpliwość - mówił w magazynie "Z kraju i ze świata" Bugajski.

Reżyser uważa, że "kampania antyPokłosiowa" dowodzi, że polski antysemityzm jest bardzo silny.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

Czytaj także

"Pasikowski wsadził kij w mrowisko"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 15:40
- Ten film spowodował, że zatajone wyrzuty sumienia muszą się odezwać i to się teraz dzieje - mówi Mirosław Pęczak, socjolog w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowo "antysemityzm" rodzi burze, nie dyskusje

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 10:00
"Pokłosie" Władysława Pasikowskiego wywołało fale krytyki. Znów została rozpętana debata o polskim antysemityzmie. Poprzednia tak zaciekła dyskusja rozgorzała po książkach Jana Tomasza Grossa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrojewski o "Pokłosiu": to nie dokument

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 08:02
- Instytut Sztuki Filmowej nie może ponosić odpowiedzialności za wyraz artystyczny obrazu, czy za jego odbiór, bo w tym momencie mielibyśmy do czynienia z instytucją cenzuralną - mówił w Jedynce minister kultury.
rozwiń zwiń