Molestowanie przez księży. "Kościół ukrywa problemy"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 12:36
Przedstawiciele stowarzyszenia SNAP, skupiającego osoby poszkodowane przez duchownych, przyjechali do Rzymu, by domagać się zmian w Kościele.
Audio
  • Rozmowa Wojciecha Cegielskiego z Barbarą Dorris w audycji "Z kraju i ze świata"
Molestowanie przez księży. Kościół ukrywa problemy
Foto: Glow Images/East News

Wiceszefowa stowarzyszenia Barbara Dorris mówiła w radiowej Jedynce, że największym problemem jest bezkarność księży.

Grupa domaga się od przyszłego papieża podjęcia reform w czasie pierwszych stu dni pontyfikatu. Chodzi głównie o to, by uniemożliwić biskupom ukrywanie przypadków molestowania dzieci przez księży.

BARBARA DORRIS: Byłam molestowana przez księdza z parafii od kiedy skończyłam 6 lat, aż do 13 roku życia. Ksiądz był także wujkiem mojego przyjaciela. Kiedy byłam na placu zabaw czy w kościele, zawsze miał do mnie dostęp. Powiedział mi, że ja jestem diabłem, a on został wysłany przez Boga, by uratować moją duszę. W dniu w którym zgwałcił mnie pierwszy raz szłam do kościoła, ale ubrałam się inaczej niż kazała mi mama. Uznałam więc, że gwałt to kara za to, że nie posłuchałam mamy. Miałam 6 lat, nie wiedziałam, co to jest seks. Myślałam, że to moja wina.

Kiedy dorosłam, wraz z mężem i szóstką dzieci mieszkała na terenie tej samej parafii w której byłam molestowana. Byłam nauczycielką w szkole parafialnej. Któregoś dnia przyłapałam naszego księdza, który molestował małą dziewczynkę. Wiem, że złapano go wcześniej w mojej parafii i w innych. On wciąż jest księdzem, ma się dobrze, pracuje w parafii i ma dostęp do dzieci.

WOJCIECH CEGIELSKI: Straciła Pani wiarę czy wciąż wierzy Pani w Boga?

BARBARA DORRIS: Wierzę w Boga i staram się żyć, tak jak mnie nauczono. Ale nie chodzę do kościoła. Nie chcę słuchać skorumpowanych facetów.

WOJCIECH CEGIELSKI: Dlaczego część księży molestuje dzieci?

BARBARA DORRIS: Takie drapieżniki są w każdej grupie społecznej. Problem w tym, że kiedy ksiądz katolicki zostaje przyłapany na molestowaniu, nie jest aresztowany czy wysyłany na leczenie. Kościół przenosi go do innej parafii. A ksiądz molestuje nie jedną osobę, ale 50, 60, 70. Ukrywając ten problem, Kościół tylko go powiększa.

WOJCIECH CEGIELSKI: Przed konklawe Wasze stowarzyszenie oświadczyło, że żaden ze 115 kardynałów nie jest godzien papiestwa, bo każdy ma coś na sumieniu, głównie ochronę księży.

BARBARA DORRIS: To prawda. Wielu kardynałów ukrywało to w swoich diecezjach, pomagało księżom uniknąć odpowiedzialności karnej, aresztowania. To sprawia, że są oni skorumpowani. A jeśli skorumpowani ludzie głosują, to wybiorą kogoś takiego jak oni.

WOJCIECH CEGIELSKI: Pięć lat temu papież Benedykt XVI spotkał się z wami w Stanach Zjednoczonych. Czy to wam jakoś pomogło?

BARBARA DORRIS: To było dla nas bardzo miłe, że się z nami spotkał i przeprosił. Ale przeprosiny to nie wszystko, trzeba działać. On jest jednym z najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Powinien teraz powiedzieć na przykład kardynałowi Mahonney "Nie możesz głosować. Wracaj do domu. Zostaniesz ukarany".

Trzeba edukować ludzi, a ofiarom tłumaczyć, że to nie ich wina, że nie zrobili niczego złego, a molestowanie jest przestępstwem za które ponosi się karę.

WOJCIECH CEGIELSKI: Ciężko jest wam znaleźć balans pomiędzy uwielbieniem dla kościoła katolickiego i traktowaniem kościoła jako zła wcielonego?

BARBARA DORRIS: O tak i to jest kolejny problem. Bo kościół katolicki nie jest ani w całości dobry ani w całości zły. Kościół katolicki robi wiele dobrych rzeczy. To wspaniała religia. Ale kościół ma też zło w sobie. Nie jest ani czarny ani biały.

Posłuchaj rozmowy Wojciecha Cegielskiego z Barbarą Dorris.

mr

''

Zobacz więcej na temat: Kościół pedofilia Watykan
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chcą wykluczenia z konklawe, za tuszowanie pedofilii

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 11:30
10 tysięcy osób podpisało się pod petycją katolickiej organizacji przeciw udziałowi w konklawe kardynała z Los Angeles Rogera Mahony'ego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kardynał przyznał się do zarzutów seksualnych

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 19:18
Szkocki kardynał Keith O'Brien przeprosił wiernych i usunął się w cień życia publicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Watykan: ofiary molestowania przez księży żądają zmian w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 11:22
Działacze Stowarzyszenia SNAP, skupiającego poszkodowanych przez duchownych, przyjechali do Rzymu, by w czasie konklawe domagać się zmian w Kościele.
rozwiń zwiń