Czy Polskę czeka los Grecji, gdy przyjmie euro?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 13:00
Wejście do strefy euro to posunięcie na miarę wstąpienia do NATO i do UE – uważa analityk Bartłomiej Nowak. Zwraca przy tym uwagę na kontrargumenty opozycji.
Audio
  • Bartłomiej Nowak, Centrum Stosunków Międzynarodowych o sporze o polską politykę zagraniczną (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Bartłomiej Nowak
Bartłomiej NowakFoto: PR/W. Kusiński

Gdzie jest oś sporu między opozycją i rządem w polityce zagranicznej? W stosunku do poprzedniego roku – osie wygasły – uważa Bartłomiej Nowak (Centrum Stosunków Międzynarodowych). -  Jedyna oś sporu dotyczy tempa przystępowania do strefy euro – ocenia ekspert. Zaznacza, że debata na ten temat odbyła się przy okazji uchwalania paktu fiskalnego. – PiS postawiło bardzo ważną tezę, niewychwyconą przez polskie media, że wejście do strefy euro może prowadzić do peryferyzacji – dlatego że Polska gospodarka jest strukturalnie niegotowa i będziemy podlegać mechanizmom, którym podlegała Grecja – powiedział analityk. Z drugiej strony SLD naciskało na jak najszybsze przystąpienie do strefy euro.

Nowak zaznaczył, że polski rząd mówi, że chce wejść do strefy euro, bo będziemy zmarginalizowani, ale nie robi nic, by przystąpić do strefy euro. PiS walczy więc „z wiatrakami”. Według rządu, o euro będzie można myśleć po wyborach, jeśli będzie większość konstytucyjna.

Ekspert ocenia, że wejście do strefy euro to posunięcie na miarę wstąpienia do NATO i do UE. – To prawdziwy spór o nasze miejsce w Unii – powiedział Nowak.

Zaznaczył, że strefa euro będzie podlegała wiecznym reformom, pytanie więc, kiedy do niej można dołączyć.

Bartłomiej Nowak uznał,  że wśród polityków nie ma sporu, o to, że z Rosją idzie nam gorzej niż dwa lata temu.

 

Gościem audycji był Bartłomiej Nowak, Centrum Stosunków Międzynarodowych

Rozmawiał Paweł Wojewódka

agkm

Zobacz więcej na temat: euro Radosław Sikorski

Czytaj także

Cypr będzie prosił Rosję o pomoc finansową

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 06:15
Cypr pożyczył od Rosji 2,5 miliardów dolarów, chce przedłużyć datę spłaty. Współpracą z Cyprem zainteresowany jest Gazprom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cypr bankrutem? Niemiecki minister milczy

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 06:30
Niemcy dają do zrozumienia, że nie zgodzą się na pomoc finansową dla Cypru, jeśli władze w Nikozji nie spełnią stawianych im warunków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strefa euro podtrzymuje propozycje dla Cypru

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 07:10
Los systemu bankowego Cypru w rękach polityków. Szefowie grup parlamentarnych mają się spotkać przed południem i zastanawiać się nad przyszłością finansową kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Wejście do strefy euro to strategiczny interes”

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 10:55
Przystąpienie do strefy euro leży w strategicznym interesie Polski. Stawką jest geopolityczne umocowanie na dekady, a może na wieki – oświadczył szef MSZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk: Unia nie chce płacić za oligarchów Rosji

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 11:16
Finał na Cyprze może być dramatyczny – uważa premier Donald Tusk. Ocenia, że Europa wyśle Cyprowi jasny sygnał, że więcej nikt już nie dopłaci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na naszych oczach sypie się tarcza antyrakietowa"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 12:24
- Kto zrealizuje pomysł Obamy o bazie w Redzikowie w 2018 roku? Bóg raczy wiedzieć - mówił Witold Waszczykowski w Sejmie. Apelował też o starania, by Polska miała wpływ na politykę wschodnią UE i NATO.
rozwiń zwiń