Zabiorą samochód pijanemu? "To narzędzie przestępstwa"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 13:00
W pewnych sprawach musi być wstrząs, bo nie będzie efektu – argumentował poseł Arkadiusz Mularczyk. Solidarna Polska proponuje konfiskatę aut za jazdę na podwójnym gazie.
Audio
  • Arkadiusz Mularczyk (Solidarna Polska): nietrzeźwym kierowcom należy konfiskować samochody (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Arkadiusz Mularczyk
Arkadiusz MularczykFoto: Wojciech Kusiński/PR

Jeśli kierowca prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwym, jest zagrożeniem dla ludzi na ulicach, powinien ponieść karę – mówi Arkadiusz Mularczyk (Solidarna Polska) w magazynie ”Z kraju i ze świata”.

Poseł uważa, że społeczeństwo trzeba chronić przed nieodpowiedzialnymi ludźmi – w tym przed pijanymi kierowcami.  Dodał, że jeśli podczas świąt policja zatrzymuje około 1000 pijanych kierowców, to w rzeczywistości jest ich około 10 razy więcej. – 10 tysięcy nieodpowiedzialnych ludzi siada po kielichu, po wódce za kierownicę i stwarza zagrożenie dla nas wszystkich – argumentował parlamentarzysta.

Mularczyk zgodził się, że konfiskata, jako kara, powinna być jednym z elementów szerszej kampanii. Dodał, że to rząd ma środki ku temu, żeby taką edukację prowadzić.

Jeden z karnistów Marian Filar krytykuje projekt, stwierdza, że narusza on zbyt wiele norm, w tym prawo do własności, nazywa go wręcz ”idiotyzmem”. - Jeśli samochód jest narzędziem przestępstwa, może podlegać przepadkowi na rzecz skarbu państwa – odpowiedział Mularczyk. Dodał, że ma świadomość, iż zmiana jest kontrowersyjna, ale bardzo chciałby, aby nowe prawo mogło uratować choć jedno życie. Zaznaczył, że w niektórych krajach są kary proporcjonalne do zarobków i płacono już olbrzymie kwoty za jazdę po alkoholu. Mularczyk dodał, że Polska jest w czołówce krajów pod względem rannych i zabitych w wypadkach drogowych.

Mularczyk zaznaczył, że Solidarna Polska jest przeciw immunitetom posłów i innych urzędników państwowych, będzie głosować nad rozwiązaniem proponowanym w Sejmie, choć uważa je za częściowe.

SP zgłosiła wniosek o wotum nieufności wobec ministra transportu. Deabta nad nim odbędzie się w czwartek. Mularczyk podkreślił, że wniosek poparły również inne kluby. Zaznaaczył, że w związku z tą inicjatywą będzie można porozmawiać z rządem na temat bezpieczeństwa na kolei, LOT-u, kłopotów z infrastrukturą. Poseł ocenił, że za PO mamy do czynienia z zapaścią, jeśli chodzi o transport. Podkreślił, że nie można uznać za sukces odblokowanie środków, które wcześniej zablokowała Komisja Europejska.

Mularczyk odnosi wrażenie, że PiS wykorzystuje sprawę katastrofy politycznie, do bieżącej działalności. – Tego być nie powinno – zauważył poseł.

Gościem audycji ”Z kraju i ze świata” Arkadiusz Mularczyk, Solidarna Polska

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz

agkm

Zobacz więcej na temat: alkoholizm prawo jazdy

Czytaj także

Wielkanoc na drogach. Policja: jest lepiej! [bilans]

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2013 13:37
70 wypadków, 5 zabitych i 279 pijanych kierowców - to bilans Wielkiego Piątku, pierwszego dnia przedłużonego świątecznego weekendu na polskich drogach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm: w agendzie Nowak, konfiskata aut i mandaty dla posła

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 06:45
Posłowie najprawdopodobniej w czwartek zajmą się wnioskiem o odwołanie ministra Sławomira Nowaka. W porządku obrad również m.in. projekt konfiskaty samochodu za jazdę po pijanemu.
rozwiń zwiń