Zespół Laska: eksperci Macierewicza to amatorzy

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 14:15
- W sprawach lotnictwa eksperci z zespołu Antoniego Macierewicza są amatorami, laikami - mówił w Jedynce Edward Łojek z rządowego zespołu do spraw katastrofy smoleńskiej.
Audio
  • Edward Łojek o śledztwie smoleńskim (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Edward Łojek
Edward ŁojekFoto: PR/W. Kusiński

Zobacz specjalny serwis poświęcony katastrofie smoleńskiej >>>

Eksperci zespołu Macierewicza nie mają kompetencji do badania katastrofy smoleńskiej - pisze "Gazeta Wyborcza", która opisała część zeznań złożonych przez ekspertów zespołu parlamentarnego badającego przyczyny tragedii pod Smoleńskiem.  - Zakładaliśmy, że eksperci Macierewicza wiedzą o czym mówią i że ich wypowiedzi są oparte na jakiś dowodach, z dobrą wolą podchodziliśmy do tego, co oni mówią. Niestety w momencie, kiedy te zeznania zostały opublikowane, to wyszło szydło z worka. (…) Jeśli chodzi o sprawy lotnictwa, to eksperci Macierewicza są amatorami, laikami - mówił w Jedynce Edward Łojek z rządowego zespołu.

Antoni Macierewicz mówił w piątek w audycji "Z kraju i ze świata", że zarówno eksperci komisji Millera, jak i eksperci z rządowego zespołu Laska nie badali miejsca katastrofy smoleńskiej. Edward Łojek zapewnił jednak, że cześć zespołu Jerzego Millera była w Smoleńsku. - Wypowiedź pana Macierewicza jest kolejną manipulacją i nieprawdą. To, że połowa zespołu komisji Millera nie była na miejscu, to my tego nigdy nie ukrywaliśmy. To nie jest tak, że cała komisja musi wyjeżdżać na miejsce katastrofy, żeby badać teren - zaznaczył ekspert rządowego zespołu Macieja Laska.

10 kwietnia 2010 roku o godz. 8.41 pod Smoleńskiem rozbił się samolot Tu-154M, którym polska delegacja udawała się do Katynia na uroczystości związane z 70. rocznicą zamordowania tam polskich oficerów przez radzieckie NKWD. W katastrofie, do której doszło w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

(aj)

Czytaj także

Lasek: nie ma dowodów, że w Tupolewie doszło do eksplozji

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 16:42
Maciej Lasek, szef rządowego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej powiedział, że przyczyny katastrofy smoleńskiej zostały w pełni wyjaśnione.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Ziemkiewicz: tekst "GW" o ekspertach Macierewicza to hucpa medialna

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 09:43
Zaproszeni publicyści komentowali w "Sygnałach dnia" najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. Najwięcej miejsca poświęcili tekstowi "Gazety Wyborczej", w którym opisane zostały zeznania ekspertów zespołu Antoniego Macierewicza ds. zbadania katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Macierewicz ostro krytykuje Laska: to kłamca

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 13:22
- Maciej Lasek nie ma żadnego dowodu na to, że tupolew uderzył w brzozę - mówił w Jedynce Antoni Macierewicz, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń