Kanonizacja Jana Pawła II 27 kwietnia. "Symboliczna data"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 13:31
- To Święto Miłosierdzia Bożego. Papież Jan Paweł II wprowadził je w niedzielę oktawy wielkanocnej. Odszedł też do wieczności w dzień Bożego Miłosierdzia, ono bardzo wiąże się z jego osobą - wyjaśnił w radiowej Jedynce ksiądz Krzysztof Ołdakowski z Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia.
Audio
  • Ksiądz Krzysztof Ołdakowski o kanonizacji Jana Pawła II (Jedynka/Z kraju i ze świata)
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: PAP/EPA/ALESSANDRO BIANCHI

Datę kanonizacji Jana Pawła II oraz Jana XXIII ogłoszono zgodnie z oczekiwaniami podczas konsystorza. Papieża Franciszek już wcześniej dawał do zrozumienia, że jest skłonny przychylić się do prośby kardynała Dziwisza o organizację mszy kanonizacyjnej na wiosnę przyszłego roku, a nie zimą bieżącego, jak pierwotnie planowano. - Dużo osób pojedzie autokarami i samochodami. Zima to nie jest odpowiednia pora dla Polaków, żeby pielgrzymować - powiedział w magazynie "Z kraju i ze świata" ksiądz Ołdakowski.

Jego zdaniem, data ma też duży związek z osobą papieża Jana XXIII. Przypomniał, że zwołał on Sobór Watykański II, który otworzył Kościół na świat. - W praktyce zrealizował to Jan Paweł II z wielkim rozmachem - dodał ksiądz Ołdakowski.

Zobacz specjalny serwis Polskiego Radia - Jan Paweł II >>>

Ksiądz Ołdakowski wyjaśnił, że kanonizacja to akt uznania heroiczności i świętości w całym Kościele powszechnym. - Beatyfikacja, jest bardziej lokalna. Nie jest tak wiążąca. Kanonizacja to decyzja na równi z dogmatem - powiedział Ołdakowski.

Ksiądz Ołdakowski nie ma wątpliwości, że kanonizacja Jana Pawła II będzie wielkim świętem. - Będzie dużym impulsem dla Polaków i całego Kościoła katolickiego - podsumował ksiądz Ołdakowski.

Z księdzem Krzysztofem Ołdakowskim rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znamy termin kanonizacji Jana Pawła II: 27 kwietnia 2014 roku

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 15:33
Datę kanonizacji Jana Pawła II ogłosił papież Franciszek podczas konsystorza, czyli spotkania z kardynałami, obradującymi nad ważnymi sprawami Kościoła. 27 kwietnia przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Kloch o kanonizacji Jana Pawła II: dostaniemy doskonały wzór do naśladowania

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 12:30
- Papież zrobił nam doskonały prezent – powiedział rzecznik Episkopatu Polski ksiądz Józef Kloch, po tym, jak decyzję o dacie kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII podjął papież Franciszek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kard. Nycz: kanonizacja Jana Pawła II wraz z Janem XXIII jest symboliczna

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 14:00
- Jan XXIII zwołał Sobór Watykański II i zaczął powszechną odnowę Kościoła; Jan Paweł II wprowadzał w życie postanowienia soboru. Kanonizacja tych dwóch papieży jest symboliczna - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk: będę chciał uczestniczyć w kanonizacji Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 13:43
- Jestem powściągliwy, jeśli chodzi o oficjalną delegację państwową, ale sam, jako Polak będę bardzo chciał być tego dnia w Rzymie - powiedział premier Donald Tusk pytany o udział w uroczystości kanonizacyjnej Jana Pawła II zapowiedzianej na 27 kwietnia 2014 r.
rozwiń zwiń