Piotr Guział dziękuje PiS. "Przyczynili się do wysokiej frekwencji"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 15:00
Premier i Platforma Obywatelska ukradli referendum warszawiakom, bo je upolitycznili – mówił w Jedynce Piotr Guział, inicjator akcji odwoływania prezydent Warszawy.
Audio
  • Piotr Guział, burmistrz Ursynowa i lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej o referendum w Warszawie (Z kraju i ze świata./Jedynka)
Piotr Guział
Piotr GuziałFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Inicjator referendum, burmistrz Ursynowa i lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej Piotr Guział powiedział, że organizatorzy prosili o pomoc wszystkie liczące się środowiska polityczne i społeczne w Warszawie, w tym SLD, ówczesny Ruch Palikota, PiS. Ocenił, że PiS pozytywnie zareagowało, włączyło się w zbiórkę podpisów. Guział podziękował działaczom PiS, którzy przyczynili się do tego, że frekwencja jest na dość wysokim poziomie.

Lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej przy referendum prosił o pomoc partie. Tłumaczył, że wynika to z obecnego stanu rzeczy, bo partie po prostu są obecne w samorządach. Postuluje jednak, by samorządy odpartyjnić i zmienić ustawę. -  Chodzi o to, by partie polityczne miały zakaz wystawiania komitetów w wyborach na niższym szczeblu, czyli do rad gmin. W Polsce jest prawie 2,5 tysiąca gmin, a w ponad 2 tysiącach nie ma partyjnych radnych – powiedział gość Jedynki. Jego zdaniem, taki krok wesprze społeczeństwo obywatelskie.

Guział mówi, że debata w Warszawie została zdominowana przez spór między PO i PiS. Nie przypuszczał, że ”referendum będzie tak mocno upartyjnione przez Platformę Obywatelską”. – Od pierwszego dnia zbiórki podpisów referendum było komentowane przez polityków parlamentarnych PO, na czele z premierem. Premier ukradł warszawiakom referendum. W ostatnich dniach pomagał mu ”polityczny paser” Leszek Miller – mówi Piotr Guział.

Gościem Jedynki był Piotr Guział, burmistrz Ursynowa i lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej

Rozmawiał Paweł Wojewódka

agkm

Referendum w Warszawie - zobacz serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl>>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy. Ostatni sondaż: frekwencja - 26,8 procent

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 08:28
Z sondażu TNS Polska dla TVP Info i TVN24 wynika, że w warszawskim referendum nie wzięła udziału wystarczająca liczba osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Referendum w Warszawie. Poznamy dopiero zbiorcze wyniki

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 08:30
Krajowe Biuro Wyborcze opublikuje oficjalne wyniki głosowania ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Walz dopiero po obliczeniu wszystkich protokołów. Znane są na razie tylko dane sondażu, według którego referendum okazało się nieważne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gronkiewicz-Waltz wystartuje za rok w wyborach w Warszawie. "Czuję się zwyciężczynią"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 09:44
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że musiałoby się stać coś bardzo nadzwyczajnego, by za rok nie wystartowała w wyborach na prezydenta Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Guział: mogę zameldować warszawiakom "wygraliście"!

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 09:01
Piotr Guział, lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej jest zadowolony z referendum, pomimo nieudanej próby odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.
rozwiń zwiń