X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Jedynka36. rocznica Sierpnia '80
Section05
36. rocznica Sierpnia '80


Sierpień 1980 roku to w Polsce początek końca komunizmu. Miesiąc ten przeszedł do historii z powodu strajków na Wybrzeżu, które zmieniły się z czasem w falę protestów w całym kraju. Wrzeć zaczęło już na początku lipca, kiedy z powodu podwyżek cen mięsa, robotnicy w kilkuset zakładach pracy na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu zwracali uwagę na swoją trudną sytuację.

14 sierpnia strajkować zaczęła Stocznia Gdańska im. Lenina. Bezpośrednim pretekstem było zwolnienie wieloletniej pracownicy Anny Walentynowicz. Strajk zainicjowali Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak, Bogdan Felski, Ludwik Prądzyński i Lech Wałęsa, który stał się jego przywódcą. Prawie natychmiast z gdańskimi stoczniowcami zaczęli się solidaryzować pracownicy innych zakładów na Wybrzeżu i w innych regionach kraju. Dzięki twardym i konsekwentnym negocjacjom, po ponad dwóch tygodniach rozmów robotników z przedstawicielami rządu, osiągnięto kompromis i podpisano porozumienie. To otworzyło drogę do utworzenia Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych.

Kolejne miesiące, nazywane karnawałem Solidarności, to okres w którym władza musiała nareszcie liczyć się także z głosem obywateli. Ten czas względnej wolności przerwało jednak 13 grudnia 1981 roku wprowadzenie stanu wojennego.

W tym roku, roku 36. rocznicy narodzin Solidarności, przypominamy jak narodził się ruch społeczny, który zmienił historię nie tylko Polski, ale i świata.

Sierpień’80 Strajki na Wybrzeżu. Narodziny Solidarności