Bogdan Borusewicz: poniósł nas postulat wolnych związków

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2015 20:29
- Przewodniczącym był Wałęsa, ale Borusewicz mówił, co powinniśmy zrobić, gdzie i kto - wspomina uczestniczka strajku w Stoczni Gdańskiej Henryka Krzywonos.
Audio
  • Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności: Bogdan Borusewicz (Popołudnie z Jedynką)
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz prezentuje, w trakcie przekazania pamiątek do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, jedną z pierwszych koszulek z logo Solidarności wydrukowaną w Stoczni Gdańskiej w czasie strajku w 1980 roku
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz prezentuje, w trakcie przekazania pamiątek do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, jedną z pierwszych koszulek z logo Solidarności wydrukowaną w Stoczni Gdańskiej w czasie strajku w 1980 roku Foto: PAP/Piotr Wittman

Po 1976 roku Bogdan Borusewicz został członkiem Komitetu Obrony Robotników, współorganizował także Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża. - Zacząłem tworzyć grupy samokształceniowe. Ci ludzie to była elita, która doprowadziła do strajku w sierpniu 1980 roku, kierowała nim od początku do końca, a potem kierowała powstawaniem Solidarności - wspomina dziś marszałek Senatu. 


Słuchaj więcej >>>
sierpień 80 PAP.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

Ale zanim doszło do powstania Solidarności, Bogdan Borusewicz drukował ulotki informacyjne o wydarzeniach Marca '68, półtora roku spędził w więzieniu, a w 1976 pomagał robotnikom Radomia. Nowy impuls do działania dało mu zwolnienie Anny Walentynowicz 8 sierpnia 1980 roku. - Zrozumiałem, że to nie przelewki, że powyrzucają wszystkich. Zdecydowałem się bronić i robotników, i swojej pracy, i oparcia, które mieliśmy w stoczni - opowiada działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL.

14 sierpnia 1980 roku rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej...

***

Przygotował: Krzysztof Horwat

Data emisji: 10.08.2015

Godzina emisji: 15.45

Pierwszy odcinek cyklu "Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności" został wyemitowany w audycji "Popołudnie z Jedynką".

asz/jp

Czytaj także

Bardowie, których śpiewali strajkujący stoczniowcy

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2015 08:37
Choć fizycznie nie było ich w stoczni, ich piosenki towarzyszyły uczestnikom strajku. Przykładem utwór "Żeby Polska była Polską" Jana Pietrzaka, który powstał kilka lat przed wydarzeniami Sierpnia ’80.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodziny Solidarności - impuls dali robotnicy Radomia i Ursusa

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2015 13:58
Za główny pretekst strajków na Wybrzeżu uznaje się kolejne podwyżki cen wędlin i mięs, które miały obowiązywać od 1 lipca 1980 roku. Nie były to jednak pierwsze tego typu wydarzenia w PRL.
rozwiń zwiń