X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lato 1980. Sztafeta protestów pędzi przez Polskę

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 09:00
1 lipca stanął Ursus. - Gdy pracownicy jednego z wydziałów wysunęli postulaty, wynegocjowali i dostali podwyżkę, inni pomyśleli "a dlaczego my nie?" - wspomina Henryk Wujec.
Audio
  • Kronika narodzin Solidarności - odc. 2 (Sygnały dnia/Jedynka)
W Mielcu pracownice upominały się m.in. o podpaski. - To było znamienne, podkreślające wszystkie braki, z którymi się wtedy borykaliśmy - wspomina Stanisław Stachowicz. Nz. kolejka do sklepu
W Mielcu pracownice upominały się m.in. o podpaski. - To było znamienne, podkreślające wszystkie braki, z którymi się wtedy borykaliśmy - wspomina Stanisław Stachowicz. Nz. kolejka do sklepuFoto: PAP/CAF/R.Janowski

Działacz opozycji dodaje, że protest ten nazwano "strajkiem o kotleta", przyczynkiem do stawiania oporu były bowiem podwyżki cen mięs i wędlin, które przełożyły się na ceny obiadów w stołówkach.

Czytaj więcej >>>
solidarność663flickr.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

Ale w następnym zakładzie, WSK Mielcu, protestowały także kobiety, dopominając się o podstawowe produkty żywnościowe i higieniczne. - Mieliśmy przecież dzieci, którym trzeba było kupić pieluchy, a tego nie było. Nie było kaszy manny, mleka, pudru, czegokolwiek, by dzieci ubrać - opowiada Stanisław Stachowicz, wówczas pracownik Mieleckiego Przedsiębiorstwa Budowlanego.

Niedostatki codziennego życia oraz złe warunki pracy były częstym tematem rozmów. Wkrótce stały się nim także protesty ogarniające zakłady w Sanoku, Tczewie, Tarnowie...

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 11.08.2015

Godzina emisji: 7.50

"Kronika narodzin Solidarności" została wyemitowana w "Sygnałach dnia"

asz/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Narodziny Solidarności - impuls dali robotnicy Radomia i Ursusa

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2015 13:58
Za główny pretekst strajków na Wybrzeżu uznaje się kolejne podwyżki cen wędlin i mięs, które miały obowiązywać od 1 lipca 1980 roku. Nie były to jednak pierwsze tego typu wydarzenia w PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogdan Borusewicz: poniósł nas postulat wolnych związków

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2015 20:29
- Przewodniczącym był Wałęsa, ale Borusewicz mówił, co powinniśmy zrobić, gdzie i kto - wspomina uczestniczka strajku w Stoczni Gdańskiej Henryka Krzywonos.
rozwiń zwiń