X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lech Wałęsa przeskoczył przez płot i się zaczęło

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 11:55
- Spóźniłem się na strajk, a nie miałem wtedy przepustki. Był więc problem, jak dostać się do środka. Zaraz po moim skoku odebrali mnie stoczniowcy i doprowadzili do tej słynnej koparki - wspomina Lech Wałęsa.
Audio
  • Kronika narodzin Solidarności - odc. 5. (Sygnały dnia/Jedynka)
Lech Wałęsa na wózku akumulatorowym przejeżdża przez teren Stoczni Gdańskiej w czasie strajku w sierpniu 1980 r.
Lech Wałęsa na wózku akumulatorowym przejeżdża przez teren Stoczni Gdańskiej w czasie strajku w sierpniu 1980 r.Foto: Erazm Ciołek/PAP

Wszystko miało się zacząć 13 sierpnia 1980 roku, zgodnie z zasadą, że nie zaczyna się strajku na koniec tygodnia. Został on jednak przesunięty na czwartek. Powód? - Pojechałem na Stogi do kolegi. Po drodze spotkałem Lecha Wałęsę. Przypomniałem mu, że jutro zaczynamy strajk. A on na to, że jutro nie może, bo idzie zarejestrować córkę do urzędu. Przesunęliśmy więc strajk o jeden dzień - tłumaczy Jerzy Borowczak, jeden z organizatorów strajku w Stoczni Gdańskiej.

Czytaj więcej >>>
solidarność663flickr.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

Kto jeszcze był zaangażowany w rozpoczęcie strajku, co znalazło się na ulotkach, które otrzymali stoczniowcy i jak organizatorom udało się zatrzymać strajkujących na terenie stoczni, by nie ryzykować masakry, jak w grudniu 1970 roku, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 14.08.2015

Godzina emisji: 7.49

"Kronika narodzin Solidarności" została wyemitowana w "Sygnałach dnia".

pg/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lato 1980. Sztafeta protestów pędzi przez Polskę

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 09:00
1 lipca stanął Ursus. - Gdy pracownicy jednego z wydziałów wysunęli postulaty, wynegocjowali i dostali podwyżkę, inni pomyśleli "a dlaczego my nie?" - wspomina Henryk Wujec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lubelski Lipiec. Wstęp do strajków na Wybrzeżu

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 10:00
Zanim 14 sierpnia 1980 roku stanęła Stocznia Gdańska, protesty przetoczyły się przez Lubelszczyznę. - Gdyby nie te strajki, nie byłoby wystąpień na Pomorzu - przyznaje działaczka opozycji Ludwika Wujec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwolnienie Anny Walentynowicz. "Nie ugięłam się pod represjami"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 10:11
Żniwa, urlopy i wyrabiane plany produkcyjne - te tematy dominowały w polskich mediach na początku sierpnia 1980 roku. Gdańsk żył jednak innym wydarzeniem...
rozwiń zwiń