Andrzej Gwiazda: strajk był okresem najcięższej pracy w życiu

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 20:12
- Jeśli dwie osoby są zaangażowane w tego typu działalność, to następuje kompletna ruina spraw domowych. Z drugiej strony daje to niesamowitą siłę - dodaje Joanna Duda-Gwiazda.
Audio
  • Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności: Andrzej Gwiazda (Popołudnie z Jedynką)
Andrzej Gwiazda, członek MKS w Stoczni Gdańskiej, dyskutuje z delegatami podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność (10.09.1981)
Andrzej Gwiazda, członek MKS w Stoczni Gdańskiej, dyskutuje z delegatami podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność (10.09.1981)Foto: PAP/CAF/Stefan Kraszewski

Andrzeja Gwiazdę już doświadczenia dzieciństwa skierowały na opozycyjną ścieżkę. - Pięć lat skończyłem w transporcie na Sybir. I wtedy postanowiłem, że jak dorosnę, to bolszewikom za to wszystko zapłacę - wspominał po latach.

Czytaj więcej >>>
solidarność663flickr.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

W czasie wydarzeń marcowych w 1968 roku Andrzej Gwiazda prowadził aktywną działalność opozycyjną. Gdy latem 1980 roku wybuchł strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, działacz zainicjował protest w Zakładów Okrętowych Urządzeń Elektrycznych i Automatyki "Elmor". Gwiazda został członkiem prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, współtworzył NSZZ "Solidarność" i brał udział w negocjacjach ze stroną rządową 21 postulatów MKS. - Lech Wałęsa zabierał głos w sprawach pracowniczych, socjalnych, Ania Walentynowicz to samo. Natomiast Andrzej Gwiazda miał wizję polityczną i bardzo dobrze się spisał - mówi Jerzy Borowczak, jeden z inicjatorów strajku.

Zobacz serwis specjalny SIERPIEŃ '80 >>>

Dlaczego więc Andrzej Gwiazda nie podpisał porozumień sierpniowych (Protokół ustaleń MKS z komisją rządową w Gdańsku)? Jak jego działalność wspominają współpracownicy?

***

Przygotował: Krzysztof Horwat

Data emisji: 13.08.2015

Godzina emisji: 15.48

Piąty odcinek cyklu "Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności" został wyemitowany w audycji "Popołudnie z Jedynką".

asz/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zwolnienie Anny Walentynowicz. "Nie ugięłam się pod represjami"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 10:11
Żniwa, urlopy i wyrabiane plany produkcyjne - te tematy dominowały w polskich mediach na początku sierpnia 1980 roku. Gdańsk żył jednak innym wydarzeniem...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Frasyniuk – chłopak w jeansowej kurtce

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 18:19
26 sierpnia 1980 roku we Wrocławiu stają tramwaje i autobusy. Pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego rozpoczynają strajk solidarnościowy ze stoczniowcami. Był wśród nich 26-letni Frasyniuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lech Wałęsa przeskoczył przez płot i się zaczęło

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 11:55
- Spóźniłem się na strajk, a nie miałem wtedy przepustki. Był więc problem, jak dostać się do środka. Zaraz po moim skoku odebrali mnie stoczniowcy i doprowadzili do tej słynnej koparki - wspomina Lech Wałęsa.
rozwiń zwiń