X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szczeciński Sierpień miał twarz Mariana Jurczyka

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 17:44
Gdy w sierpniu 1980 roku w Stoczni Szczecińskiej rozpoczął się strajk, na jego czele stanął Marian Jurczyk, pracownik z 26-letnim stażem pracy.
Audio
  • Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności: Marian Jurczyk (Popołudnie z Jedynką)
Na I Krajowym Zjeździe delegatów Solidarności Marian Jurczyk wystartował w wyborach na przewodniczącego. Zdobył 24 procent głosów, co było drugim wynikiem
Na I Krajowym Zjeździe delegatów Solidarności Marian Jurczyk wystartował w wyborach na przewodniczącego. Zdobył 24 procent głosów, co było drugim wynikiemFoto: Jerzy Undro/PAP

– W objęciu przywództwa niewątpliwie pomogło mu to, że posiadał kartę uczestnictwa w protestach, o których pamięć w Szczecinie wciąż była bardzo żywa: w grudniu 1970 roku, gdy zginęło kilkunastu ludzi, oraz ze stycznia 1970 roku – tłumaczy Michał Siedziako z oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.

Wkrótce po tym jak 18 sierpnia 1980 r. Marian Jurczyk został przewodniczącym Komitetu Strajkowego w Stoczni Szczecińskiej, stanął także na czele Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. - To był zwykły robotnik, bez merytorycznego przygotowania do prowadzenia rozgrywek politycznych. Reprezentując tysiące robotników stanął naprzeciwko politycznego wyjadacza, jakim były wicepremier rządu PRL Kazimierz Barcikowski. W czasie negocjacji Marian Jurczyk przedstawiał stanowisko strajkujących w sposób spokojny, wyważony, ale stanowczy i w efekcie zakończyły się one po myśli robotników - podkreśla Michał Siedziako.

Zobacz serwis specjalny SIERPIEŃ '80 >>>

Z audycji dowiesz się m.in. również dlaczego Lech Wałęsa miał pretensje do Mariana Jurczyka i jak potoczyły się dalsze losy przywódcy szczecińskiego Sierpnia '80 aż do śmierci w 2014 roku.

***

Przygotował: Krzysztof Horwat

Data emisji: 18.08.2015

Godzina emisji: 15.47

Siódmy odcinek cyklu "Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności" został wyemitowany w audycji "Popołudnie z Jedynką".

pg/fbi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Gwiazda: strajk był okresem najcięższej pracy w życiu

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 20:12
- Jeśli dwie osoby są zaangażowane w tego typu działalność, to następuje kompletna ruina spraw domowych. Z drugiej strony daje to niesamowitą siłę - dodaje Joanna Duda-Gwiazda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Jedynak – górnicy zawdzięczają mu wolne soboty

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 18:52
Pod koniec sierpnia 1980 roku drugi tydzień strajkowała Stocznia Gdańska. Na Śląsku i Zagłębiu protestowało kilka zakładów, ale kopalnie nadal pracowały.
rozwiń zwiń