Szczeciński Sierpień miał twarz Mariana Jurczyka

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 17:44
Gdy w sierpniu 1980 roku w Stoczni Szczecińskiej rozpoczął się strajk, na jego czele stanął Marian Jurczyk, pracownik z 26-letnim stażem pracy.
Audio
  • Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności: Marian Jurczyk (Popołudnie z Jedynką)
Na I Krajowym Zjeździe delegatów Solidarności Marian Jurczyk wystartował w wyborach na przewodniczącego. Zdobył 24 procent głosów, co było drugim wynikiem
Na I Krajowym Zjeździe delegatów Solidarności Marian Jurczyk wystartował w wyborach na przewodniczącego. Zdobył 24 procent głosów, co było drugim wynikiemFoto: Jerzy Undro/PAP

– W objęciu przywództwa niewątpliwie pomogło mu to, że posiadał kartę uczestnictwa w protestach, o których pamięć w Szczecinie wciąż była bardzo żywa: w grudniu 1970 roku, gdy zginęło kilkunastu ludzi, oraz ze stycznia 1970 roku – tłumaczy Michał Siedziako z oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.

Wkrótce po tym jak 18 sierpnia 1980 r. Marian Jurczyk został przewodniczącym Komitetu Strajkowego w Stoczni Szczecińskiej, stanął także na czele Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. - To był zwykły robotnik, bez merytorycznego przygotowania do prowadzenia rozgrywek politycznych. Reprezentując tysiące robotników stanął naprzeciwko politycznego wyjadacza, jakim były wicepremier rządu PRL Kazimierz Barcikowski. W czasie negocjacji Marian Jurczyk przedstawiał stanowisko strajkujących w sposób spokojny, wyważony, ale stanowczy i w efekcie zakończyły się one po myśli robotników - podkreśla Michał Siedziako.

Zobacz serwis specjalny SIERPIEŃ '80 >>>

Z audycji dowiesz się m.in. również dlaczego Lech Wałęsa miał pretensje do Mariana Jurczyka i jak potoczyły się dalsze losy przywódcy szczecińskiego Sierpnia '80 aż do śmierci w 2014 roku.

***

Przygotował: Krzysztof Horwat

Data emisji: 18.08.2015

Godzina emisji: 15.47

Siódmy odcinek cyklu "Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności" został wyemitowany w audycji "Popołudnie z Jedynką".

pg/fbi

Czytaj także

Andrzej Gwiazda: strajk był okresem najcięższej pracy w życiu

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 20:12
- Jeśli dwie osoby są zaangażowane w tego typu działalność, to następuje kompletna ruina spraw domowych. Z drugiej strony daje to niesamowitą siłę - dodaje Joanna Duda-Gwiazda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Jedynak – górnicy zawdzięczają mu wolne soboty

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 18:52
Pod koniec sierpnia 1980 roku drugi tydzień strajkowała Stocznia Gdańska. Na Śląsku i Zagłębiu protestowało kilka zakładów, ale kopalnie nadal pracowały.
rozwiń zwiń