Henryka Krzywonos: czułam, że coś trzeba zrobić

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015 19:19
- Gdy stanęła Stocznia Gdańska, nie miałam nic do stracenia. Pomyślałam, że może i ja powinnam stanąć - mówi sygnatariuszka porozumień sierpniowych.
Audio
  • Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności: Henryka Krzywonos (Popołudnie z Jedynką)
- Odwróciłam się do pasażerów i powiedziałam, że dalej nie pojedziemy, bo chcę, żebyśmy stanęli razem ze stocznią. Ludzie zaczęli bić brawo - wspomina Henryka Krzywonos dzień 15 sierpnia 1980 r.
- Odwróciłam się do pasażerów i powiedziałam, że dalej nie pojedziemy, bo chcę, żebyśmy stanęli razem ze stocznią. Ludzie zaczęli bić brawo - wspomina Henryka Krzywonos dzień 15 sierpnia 1980 r.Foto: PAP/Piotr Pędziszewski

Henryka Krzywonos była motorniczą w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Gdańsku. 15 sierpnia 1980 roku, na znak solidarności ze strajkującymi stoczniowcami, zatrzymała tramwaj w newralgicznym punkcie miasta, przy Operze Bałtyckiej. Gest ten uważa się za symbol strajku w gdańskiej komunikacji miejskiej.

- Zatrzymała tramwaj, powiedziała, że dalej on już nie pojedzie. Zrobiła to w dobrym miejscu, zrobiło się o tym głośno i dzięki temu stała się pewnym symbolem. Natomiast nie jest tak, że to Henryka Krzywonos zaczęła. Jej koledzy z zakładu wcześniej strajk zawiązali, nie wyjeżdżali na miasto - tłumaczy dr Konrad Knoch z Europejskiego Centrum Solidarności.

Do Stoczni Gdańskiej Henryka Krzywonos przyjechała, gdy strajk zaczął się łamać. Jej emocjonalna reakcja skłoniła Lecha Wałęsę i Bogdana Borusewicza, by nie godzić się na wypracowywany z dyrekcją stoczni kompromis. Co dokładnie zrobiła późniejsza członkini Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, jaki wpływ na nią miało trudne dzieciństwo i co łączy ją obecnie z Rzecznikiem Praw Dziecka - dowiesz się z nagrania audycji.

***

Przygotował: Krzysztof Horwat

Data emisji: 19.08.2015

Godzina emisji: 15.45

Ósmy odcinek cyklu "Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności" został wyemitowany w audycji "Popołudnie z Jedynką".

pg/mk

Czytaj także

Henryka Krzywonos: gdy zatrzymałam tramwaj, ludzie bili brawo

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 14:47
- Odwróciłam się do pasażerów i powiedziałam, że dalej nie pojedziemy, bo chcę, żebyśmy stanęli razem ze stocznią. Ludzie zaczęli bić brawo, co tylko utwierdziło mnie w mojej decyzji - mówi była motornicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczeciński Sierpień miał twarz Mariana Jurczyka

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 17:44
Gdy w sierpniu 1980 roku w Stoczni Szczecińskiej rozpoczął się strajk, na jego czele stanął Marian Jurczyk, pracownik z 26-letnim stażem pracy.
rozwiń zwiń