X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tadeusz Mazowiecki. Człowiek, który wynegocjował NSZZ

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 18:41
- Niemal do samego końca negocjacji strona rządowa nie chciała się zgodzić na wolne związki zawodowe. Mazowiecki "wolne" zastąpił "niezależnymi samorządnymi" i to przeszło - wspomina Ludwika Wujec.
Audio
  • Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności: Tadeusz Mazowiecki (Popołudnie z Jedynką)
Tadeusz Mazowiecki. Człowiek, który wynegocjował NSZZ
Foto: PAP/Ireneusz Sobieszczuk

22 sierpnia 1980 do Stoczni Gdańskiej przybyli Bronisław Geremek, Tadeusz Mazowiecki i Andrzej Celiński, by przedstawić treść apelu 64 intelektualistów, którzy poparli postulaty strajkowe. - Wywołało to duży aplauz, a gdy chcieli wracać, Wałęsa powiedział: tu jesteście potrzebni, pracujcie - wspomina ówczesny działacz Komitetu Obrony Robotników Henryk Wujec.

Mazowiecki, który współtworzył Klub Inteligencji Katolickiej, był rededaktorem naczelnym miesięcznika "Więź", a jako poseł w 1968 roku wystąpił z interpelacją w obronie pobitych i aresztowanych studentów, w Stoczni Gdańskiej przystąpił do tworzenia Komisji Ekspertów, która miała wspierać strajkujących. Działacze opozycji demokratycznej w czasach PRL wspominają, że zdarzały się różnice stanowisk, zwłaszcza że doradcy również obawiali się radzieckiej interwencji. 

Czytaj więcej >>>
solidarność663flickr.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

Doświadczenie Tadeusza Mazowieckiego przydało się szczególnie podczas negocjacji ze stroną rządową. Posłuchaj całego nagrania, w którym późniejszy premier wspominał czas po podpisaniu porozumień sierpniowych. O Tadeuszu Mazowieckim opowiadają także współpracownicy z KIK i KOR.

***

Przygotował: Krzysztof Horwat

Data emisji: 21.08.2015

Godzina emisji: 15.45

Dziesiąty odcinek cyklu "Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności" został wyemitowany w audycji "Popołudnie z Jedynką".

W relacji zostały wykorzystane fragmenty wypowiedzi Tadeusza Mazowieckiego z filmu "Solidarność. Czas spotkania" w reżyserii Anny Marii Mydlarskiej.

asz/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

”Tygodnik Solidarność” – niezależny głos w PRL

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 07:01
”Tygodnik Solidarność” był nie tylko pismem związku zawodowego, ale potężnego ruchu społecznego. Ukazywały się tam teksty nie tylko związkowe, ale dotyczące wszystkich ważnych dziedzin życia społecznego w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Solidarność - w Sierpniu '80 to słowo określało wszystko

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 12:54
- Poeta Krzysztof Kasprzyk zasugerował mi, że wyrażenie "solidarność" formowało wszystkie odczucia. Zacząłem nad nim pracować - wspomina autor loga Solidarności Jerzy Janiszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogdan Lis: mało kto ma okazję przeżyć coś takiego

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 16:48
- W czasie Sierpnia '80 mieszały się ze sobą strach, euforia i ogromne nadzieje. To kształtowało charaktery. Później w stanie wojennym, gdy było ciężko, trudno było nas złamać - mówi dawny opozycjonista.
rozwiń zwiń