Tadeusz Mazowiecki. Człowiek, który wynegocjował NSZZ

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 18:41
- Niemal do samego końca negocjacji strona rządowa nie chciała się zgodzić na wolne związki zawodowe. Mazowiecki "wolne" zastąpił "niezależnymi samorządnymi" i to przeszło - wspomina Ludwika Wujec.
Audio
  • Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności: Tadeusz Mazowiecki (Popołudnie z Jedynką)
Tadeusz Mazowiecki. Człowiek, który wynegocjował NSZZ
Foto: PAP/Ireneusz Sobieszczuk

22 sierpnia 1980 do Stoczni Gdańskiej przybyli Bronisław Geremek, Tadeusz Mazowiecki i Andrzej Celiński, by przedstawić treść apelu 64 intelektualistów, którzy poparli postulaty strajkowe. - Wywołało to duży aplauz, a gdy chcieli wracać, Wałęsa powiedział: tu jesteście potrzebni, pracujcie - wspomina ówczesny działacz Komitetu Obrony Robotników Henryk Wujec.

Mazowiecki, który współtworzył Klub Inteligencji Katolickiej, był rededaktorem naczelnym miesięcznika "Więź", a jako poseł w 1968 roku wystąpił z interpelacją w obronie pobitych i aresztowanych studentów, w Stoczni Gdańskiej przystąpił do tworzenia Komisji Ekspertów, która miała wspierać strajkujących. Działacze opozycji demokratycznej w czasach PRL wspominają, że zdarzały się różnice stanowisk, zwłaszcza że doradcy również obawiali się radzieckiej interwencji. 

Czytaj więcej >>>
solidarność663flickr.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

Doświadczenie Tadeusza Mazowieckiego przydało się szczególnie podczas negocjacji ze stroną rządową. Posłuchaj całego nagrania, w którym późniejszy premier wspominał czas po podpisaniu porozumień sierpniowych. O Tadeuszu Mazowieckim opowiadają także współpracownicy z KIK i KOR.

***

Przygotował: Krzysztof Horwat

Data emisji: 21.08.2015

Godzina emisji: 15.45

Dziesiąty odcinek cyklu "Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności" został wyemitowany w audycji "Popołudnie z Jedynką".

W relacji zostały wykorzystane fragmenty wypowiedzi Tadeusza Mazowieckiego z filmu "Solidarność. Czas spotkania" w reżyserii Anny Marii Mydlarskiej.

asz/jp

Czytaj także

”Tygodnik Solidarność” – niezależny głos w PRL

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 07:01
”Tygodnik Solidarność” był nie tylko pismem związku zawodowego, ale potężnego ruchu społecznego. Ukazywały się tam teksty nie tylko związkowe, ale dotyczące wszystkich ważnych dziedzin życia społecznego w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Solidarność - w Sierpniu '80 to słowo określało wszystko

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 12:54
- Poeta Krzysztof Kasprzyk zasugerował mi, że wyrażenie "solidarność" formowało wszystkie odczucia. Zacząłem nad nim pracować - wspomina autor loga Solidarności Jerzy Janiszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogdan Lis: mało kto ma okazję przeżyć coś takiego

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 16:48
- W czasie Sierpnia '80 mieszały się ze sobą strach, euforia i ogromne nadzieje. To kształtowało charaktery. Później w stanie wojennym, gdy było ciężko, trudno było nas złamać - mówi dawny opozycjonista.
rozwiń zwiń