Karol Modzelewski. Opozycyjny zawodnik wagi ciężkiej

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 18:17
- Karol od samego początku był naszym przedstawicielem w Gdańsku, bo panowało wtedy przekonanie, że co najlepsze trzeba dać centrali - wspomina Władysław Frasyniuk, wrocławski działacz Solidarności.
Audio
  • Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności: Karol Modzelewski (Popołudnie z Jedynką)
Karol Modzelewski w hali sportowej Olivia, podczas pierwszej tury I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność. Gdańsk, 1981-09-05.
Karol Modzelewski w hali sportowej Olivia, podczas pierwszej tury I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność. Gdańsk, 1981-09-05. Foto: PAP/CAF/Janusz Uklejewski

W 1980 roku Karol Modzelewski miał już na swoim koncie doświadczenia bycia członkiem PZPR i wydalenia z partii, dwukrotny wyrok pozbawienia wolności za działania przeciw władzy ludowej, a także współautorstwo (wraz z Jackiem Kuroniem) krytycznego "Listu otwartego do Partii". - To już był rasowy polityk, człowiek, który swoją przeszłością przemawiał do nas - młodych, narwanych - i powodował, że zachowaliśmy się racjonalnie i odpowiedzialnie - opowiada Frasyniuk, a inni działacze opozycyjni z Wrocławia podzielają jego zdanie.

Czytaj więcej >>>
solidarność663flickr.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

Strajki sierpniowe skłoniły Modzelewskiego do powrotu do aktywnej działalności politycznej. - W stoczni zobaczyłem wolną republikę w półsuwerennej Polsce. Nie miałem wątpliwości, to wyglądało jak wielkie obozowisko pospolitego ruszenia - mówi sam bohater cyklu "Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności". 

To właśnie Karol Modzelewski doprowadził do powstania jednego ogólnopolskiego związku zawodowego. Choć, jak wspomina, w stoczni znalazł się przez przypadek...

***

Przygotował: Krzysztof Horwat

Data emisji: 24.08.2015

Godzina emisji: 15.45

Jedenasty odcinek cyklu "Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności" został wyemitowany w audycji "Popołudnie z Jedynką".

asz/bch

Czytaj także

Henryka Krzywonos: czułam, że coś trzeba zrobić

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015 19:19
- Gdy stanęła Stocznia Gdańska, nie miałam nic do stracenia. Pomyślałam, że może i ja powinnam stanąć - mówi sygnatariuszka porozumień sierpniowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Mazowiecki. Człowiek, który wynegocjował NSZZ

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 18:41
- Niemal do samego końca negocjacji strona rządowa nie chciała się zgodzić na wolne związki zawodowe. Mazowiecki "wolne" zastąpił "niezależnymi samorządnymi" i to przeszło - wspomina Ludwika Wujec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel 64 - bez wsparcia intelektualistów nie byłoby Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 13:37
- Wręczyliśmy apel Wałęsie, przeczytał go i powiedział: "a tak konkretnie, to w czym panowie możecie nam pomóc" - wspominał Tadeusz Mazowiecki.
rozwiń zwiń