X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Karol Modzelewski. Opozycyjny zawodnik wagi ciężkiej

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 18:17
- Karol od samego początku był naszym przedstawicielem w Gdańsku, bo panowało wtedy przekonanie, że co najlepsze trzeba dać centrali - wspomina Władysław Frasyniuk, wrocławski działacz Solidarności.
Audio
  • Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności: Karol Modzelewski (Popołudnie z Jedynką)
Karol Modzelewski w hali sportowej Olivia, podczas pierwszej tury I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność. Gdańsk, 1981-09-05.
Karol Modzelewski w hali sportowej Olivia, podczas pierwszej tury I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność. Gdańsk, 1981-09-05. Foto: PAP/CAF/Janusz Uklejewski

W 1980 roku Karol Modzelewski miał już na swoim koncie doświadczenia bycia członkiem PZPR i wydalenia z partii, dwukrotny wyrok pozbawienia wolności za działania przeciw władzy ludowej, a także współautorstwo (wraz z Jackiem Kuroniem) krytycznego "Listu otwartego do Partii". - To już był rasowy polityk, człowiek, który swoją przeszłością przemawiał do nas - młodych, narwanych - i powodował, że zachowaliśmy się racjonalnie i odpowiedzialnie - opowiada Frasyniuk, a inni działacze opozycyjni z Wrocławia podzielają jego zdanie.

Czytaj więcej >>>
solidarność663flickr.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

Strajki sierpniowe skłoniły Modzelewskiego do powrotu do aktywnej działalności politycznej. - W stoczni zobaczyłem wolną republikę w półsuwerennej Polsce. Nie miałem wątpliwości, to wyglądało jak wielkie obozowisko pospolitego ruszenia - mówi sam bohater cyklu "Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności". 

To właśnie Karol Modzelewski doprowadził do powstania jednego ogólnopolskiego związku zawodowego. Choć, jak wspomina, w stoczni znalazł się przez przypadek...

***

Przygotował: Krzysztof Horwat

Data emisji: 24.08.2015

Godzina emisji: 15.45

Jedenasty odcinek cyklu "Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności" został wyemitowany w audycji "Popołudnie z Jedynką".

asz/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Henryka Krzywonos: czułam, że coś trzeba zrobić

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015 19:19
- Gdy stanęła Stocznia Gdańska, nie miałam nic do stracenia. Pomyślałam, że może i ja powinnam stanąć - mówi sygnatariuszka porozumień sierpniowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Mazowiecki. Człowiek, który wynegocjował NSZZ

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 18:41
- Niemal do samego końca negocjacji strona rządowa nie chciała się zgodzić na wolne związki zawodowe. Mazowiecki "wolne" zastąpił "niezależnymi samorządnymi" i to przeszło - wspomina Ludwika Wujec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel 64 - bez wsparcia intelektualistów nie byłoby Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 13:37
- Wręczyliśmy apel Wałęsie, przeczytał go i powiedział: "a tak konkretnie, to w czym panowie możecie nam pomóc" - wspominał Tadeusz Mazowiecki.
rozwiń zwiń