X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Elektroniczna kostka przełomem w terapii dzieci z autyzmem?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 19:55
Mimo upływu czasu autyzm wciąż postaje ogromnym wyzwaniem dla nauki i medycyny. Trwają badania zmian, które zachodzą w mózgu dzieci, cierpiących na tę chorobę. Jej wczesne symptomy nierzadko są ignorowane przez rodziców. Mogą się one objawiać zaburzeniem zmysłów, unikaniem kontaktu z otoczeniem, nadwrażliwością czy upośledzeniem umysłowym. Leczenie autyzmu zazwyczaj odbywa się w ośrodkach terapeutycznych. Okazuje się, że skuteczne efekty w terapii może dać innowacyjna metoda. Na czym polega?
Audio
  • Rozmowa na temat elektronicznej kostki dla dzieci z autyzmem (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Africa Studio

Jak się okazuje, skuteczną formę terapii autyzmu opracował neurobiolog z Centrum Nowoczesnej Audiologii Kinetic, doktor Adam Pabiś. To elektroniczna kostka dla dzieci chorych na autyzm.

- Wpadliśmy na pomysł, że w samej terapii nie może uczestniczyć człowiek jako terapeuta, ponieważ jego zachowanie jest dla dziecka nieprzewidywalne. Postanowiliśmy zainwestować swoją naukę i doświadczenia, tworząc kostkę. Na początku był to tradycyjny sześcian, którego boki miały różne kolory, później zrodził się pomysł uruchomienia neuronów lustrzanych poprzez obiekt. Tak powstała kostka wirtualna, z bokami, zmieniającymi kolory. Kostka zaczyna się ruszać na różne strony i dziecko próbuje odwzorować to, co widzi. Uruchamia się proces przewidywania - mówi dr Adam Pabiś.

Testowe badania z elektroniczną kostką przeprowadzone zostały na grupie 60 dzieci. Jak się okazuje eksperyment przebiegł pomyślnie. - Pojawiła się kostka, zmieniająca lokalizację oraz lektor, który zachęca do naśladowania jej ruchu. Po miesiącu treningu dzieci starały się naśladować kostkę i sprawdzały czy trzymają dobry bok. Udało nam się zweryfikować samą funkcjonalność kostki, która okazała się bardzo ciekawym elementem dla dziecka - przekonuje doktor.

Więcej na temat terapii za pomocą elektronicznej kostki w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Adam Pabiś (neurobiolog z Centrum Nowoczesnej Audiologii Kinetic,)

Data emisji: 9.07.2018

Godzina emisji: 19.09

kb/abi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Autyzm to nie choroba. Prawdy i mity

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 14:40
Wiele osób usłyszało o autyzmie dzięki filmowi "Rain Man", wokół tego tematu narosło jednak sporo mitów. Jak wyjaśnia terapeutka Olga Świeża, autyzm nie jest chorobą, a całościowym zaburzeniem rozwojowym, dotykającym każdego obszaru rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autyzm nie jest chorobą, to inny odbiór rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 14:40
- Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju, inny sposób funkcjonowania, inny odbiór rzeczywistości, co nie znanczy, że gorszy czy lepszy od naszego - mówi Renata Werpachowska z Fundacji Synapsis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cudowna dogoterapia

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 12:36
Dlaczego zwierzęta mają tak pozytywny wpływ na ludzi z różnymi problemami zdrowotnymi? Do jakich zajęć wykorzystuje się psy? Odpowiedzi na te pytania udzieliła Magdalena Nawarecka ze Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom.
rozwiń zwiń