"Wyspiański. Koncert" – spojrzenie na Wyspiańskiego oczami dziecka

- Chcieliśmy spojrzeć na Wyspiańskiego oczami, wrażliwością i kontaktem z rzeczywistością dziecka – wyjaśnia Ewa Kaim, reżyserka spektaklu. – Oczy młodego Wyspiańskiego są zwierciadłem, w którym odbija się nasza rzeczywistość – dodaje.
Autoportret Stanisława Wyspiańskiego
Autoportret Stanisława WyspiańskiegoFoto: Reprodukcja
O Audycji

19 października odbyła się premiera spektaklu "Wyspiański. Koncert", którego bohaterem jest mały Staś, zabierający widzów w podróż po dziełach Stanisława Wyspiańskiego.

- W tytuł naszego spojrzenia na Wyspiańskiego włożyliśmy słowo "koncert" i tego obrazu należy się spodziewać – opowiada Ewa Kaim i dodaje, że mimo to spektakl nie będzie trzymał się ściśle formuły koncertowej. - Dramaturgia jest tak zbudowana, że jest pewien przebieg, może nie linearny czy fabularny, ale znaczeniowo dopełniający się i konsekwentnie płynący przez cały koncert – mówi.

Do spektaklu wykorzystano muzykę m.in. Johannesa Brahmsa. - W sposób oczywisty Brahms narzucił mi się po lekturze i po omówieniu tekstu "Requiem" z 1901 roku – wyjaśnia prof. Włodzimierz Szturc, autor scenariusza. - Jest to wizyta na cmentarzu Rakowickim, proza, która jest echem "Ein deutsches Reqieum" Brahmsa – dodaje. Gość audycji zapewnia, że ten wybór nie był przypadkowy. – Twórczość Brahmsa jest pewną ciągłą narracją biograficzną, natomiast zawiera tak różne ładunki emocjonalne, napięcia, temperatury, transponowanie napięć, że w całości odpowiada konstrukcji dzieła Wyspiańskiego – wyjaśnia.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Ewa Kaim (aktorka, reżyserka), prof. Włodzimierz Szturc (historyk literatury, teatrolog)

Data emisji: 20.10.2018

Godzina: 21.10

kwh

Playlista
  • ARETHA FRANKLIN - Rolling in the deep
  • MYSLOVITZ, MAREK GRECHUTA - Kraków
  • Prońko Krystyna - Deszcz w Cisnej