Stanisław Moniuszko. "Był konserwatystą zarówno w życiu, jak i w muzyce"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 11:13
5 maja przypada 200. rocznica śmierci polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Prof. Magdalena Dziadek z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego opowiada o tym, czym charakteryzowała się muzka artysty, jak liczne podróże kształtowały jego gust i jakie dzieła przyniosły mu największą sławę.
Audio
  • Rozmowa z prof. Magdaleną Dziadek o Stanisławie Moniuszce (Kultura przed snem/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/domena publiczna

Prof. Magdalena Dziadek zapytana o to, jak w kilku słowach mogłaby opisać postać Stanisława Moniuszki zwykłemu laikowi mówi, że przede wszystkim powiedziałaby, ze przemycał polskość w swojej muzyce. - Ta polskość w jego muzyce związana jest z muzyką ludową, pomimo tego, że Moniuszko nigdy jej nie używał - zapewnia ekspertka  dodając, że jego muzyka zawierała takie lelementy, które były oparte na przykład o rytmy mazurkowe. - Dlatego, gdy słuchamy Moniuszki, wyczuwamy w jego dziełach coś przypominającego muzykę ludową - mówi.

Gość Jedynki zachęca do poczytania zagranicznych recenzji dotyczących twórczości polskiego kompozytora, gdyż uważa, że polskie recenzje mają wydźwięk propagandowy i będą przesycone samymi pochwałami na temat artysty. Ocenia również, że Stanisław Moniuszko był konserwatystą. Zarówno w życiu, jak i w muzyce. 

Dowiedzieliśmy się również, że na jego gust muzyczny wpłynęły liczne podróże. - Kiedy pojechał do Berlina poznał muzykę chodząc na spektakle operowe. Nowa estetyka muzyczna wpłynęła na jego twórczość na całe życie  - mówi Magdalena Dziadek. Twierdzi, że nie sposób ustalić listę preferencji muzycznych kompozytora, gdyż one ciągle ewoluowały.

Dlaczego "Halka" stała się tak słynnym dziełem polskiego artysty? Spotkania z jakimi artystami wpłynęły na jego życie? Co zaszkodziło jego muzyce?

W audycji także zaproszenia teatralne Ewy Heine.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Kultura przed snem w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magdalena Mikołajczuk

Gość: prof. dr hab. Magdalena Dziadek (Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 28.04.2019

Godzina emisji: 22.05

K.A/kh


 


Czytaj także

Powieść i opowiadania. Co nowego w polskiej prozie?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 14:29
W "Czytelni" rozmawialiśmy o powieści Leszka Libery "Utopek" oraz zbiorze dziesięciu opowiadań Waldemara Bawołka "La petite mort".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncerty i pogadanki ekologiczne w otoczeniu książek, czyli Weekend Księgarń Kameralnych

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 10:00
Od 25 do 28 kwietnia w kilkudziesięciu miejscach w Polsce odbędą się darmowe wydarzenia kulturalne związane z organizowanym po raz trzeci Weekendem Księgarń Kameralnych. W planie są spotkania z pisarzami, premiery książek, koncerty, warsztaty i wiele propozycji dla najmłodszych czytelników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antonia Lloyd-Jones: tłumacz musi być agentem danej książki

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 11:35
Antonia Lloyd Jones przetłumaczyła książki z języka polskiego na angielski wielu cenionych pisarzy. Jest nieoficjalną ambasadorką literatury polskiej w kręgach anglojęzycznych, a w radiowej Jedynce opowiada o tym jak przekonać wydawnictwa do wydania przetłumaczonych książek i dlaczego zakochała się w polskiej muzyce.
rozwiń zwiń