X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stanisław Moniuszko. "Był konserwatystą zarówno w życiu, jak i w muzyce"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 11:13
5 maja przypada 200. rocznica śmierci polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Prof. Magdalena Dziadek z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego opowiada o tym, czym charakteryzowała się muzka artysty, jak liczne podróże kształtowały jego gust i jakie dzieła przyniosły mu największą sławę.
Audio
  • Rozmowa z prof. Magdaleną Dziadek o Stanisławie Moniuszce (Kultura przed snem/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/domena publiczna

Prof. Magdalena Dziadek zapytana o to, jak w kilku słowach mogłaby opisać postać Stanisława Moniuszki zwykłemu laikowi mówi, że przede wszystkim powiedziałaby, ze przemycał polskość w swojej muzyce. - Ta polskość w jego muzyce związana jest z muzyką ludową, pomimo tego, że Moniuszko nigdy jej nie używał - zapewnia ekspertka  dodając, że jego muzyka zawierała takie lelementy, które były oparte na przykład o rytmy mazurkowe. - Dlatego, gdy słuchamy Moniuszki, wyczuwamy w jego dziełach coś przypominającego muzykę ludową - mówi.

Gość Jedynki zachęca do poczytania zagranicznych recenzji dotyczących twórczości polskiego kompozytora, gdyż uważa, że polskie recenzje mają wydźwięk propagandowy i będą przesycone samymi pochwałami na temat artysty. Ocenia również, że Stanisław Moniuszko był konserwatystą. Zarówno w życiu, jak i w muzyce. 

Dowiedzieliśmy się również, że na jego gust muzyczny wpłynęły liczne podróże. - Kiedy pojechał do Berlina poznał muzykę chodząc na spektakle operowe. Nowa estetyka muzyczna wpłynęła na jego twórczość na całe życie  - mówi Magdalena Dziadek. Twierdzi, że nie sposób ustalić listę preferencji muzycznych kompozytora, gdyż one ciągle ewoluowały.

Dlaczego "Halka" stała się tak słynnym dziełem polskiego artysty? Spotkania z jakimi artystami wpłynęły na jego życie? Co zaszkodziło jego muzyce?

W audycji także zaproszenia teatralne Ewy Heine.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Kultura przed snem w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magdalena Mikołajczuk

Gość: prof. dr hab. Magdalena Dziadek (Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 28.04.2019

Godzina emisji: 22.05

K.A/kh


 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powieść i opowiadania. Co nowego w polskiej prozie?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 14:29
W "Czytelni" rozmawialiśmy o powieści Leszka Libery "Utopek" oraz zbiorze dziesięciu opowiadań Waldemara Bawołka "La petite mort".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncerty i pogadanki ekologiczne w otoczeniu książek, czyli Weekend Księgarń Kameralnych

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 10:00
Od 25 do 28 kwietnia w kilkudziesięciu miejscach w Polsce odbędą się darmowe wydarzenia kulturalne związane z organizowanym po raz trzeci Weekendem Księgarń Kameralnych. W planie są spotkania z pisarzami, premiery książek, koncerty, warsztaty i wiele propozycji dla najmłodszych czytelników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antonia Lloyd-Jones: tłumacz musi być agentem danej książki

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 11:35
Antonia Lloyd Jones przetłumaczyła książki z języka polskiego na angielski wielu cenionych pisarzy. Jest nieoficjalną ambasadorką literatury polskiej w kręgach anglojęzycznych, a w radiowej Jedynce opowiada o tym jak przekonać wydawnictwa do wydania przetłumaczonych książek i dlaczego zakochała się w polskiej muzyce.
rozwiń zwiń