Psycholog Małgorzata Surma: młodzi nie potrafią obsługiwać swoich emocji

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 10:43
- Problemem młodych ludzi jest trudność w określeniu własnych granic - twierdzi psycholog, psychoterapeuta Małgorzata Surma. W "Ocalonych" ekspertka wyjaśnia zależność między zdrowymi granicami, których mogą nauczyć rodzice, a późniejszym funkcjonowaniu dziecka w dorosłym życiu. Porusza także temat "12 kroków" i tłumaczy, co oznacza każdy krok na drodze do wyjścia z uzależnienia.
Audio
  • Rozmowa z gościem audycji - Małgorzatą Surmą (Ocaleni/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Gość Jedynki ocenia, że jeśli nie mamy wyznaczonych swoich granic, to nie będziemy czuli, w którym momencie przekroczyliśmy czyjąś granicę. Dodaje, że problemem ówczesnej młodzieży jest "nieumiejętność obsługiwania własnych emocji". - To skutek gruntownych przemian społecznych - słyszymy. Ekspertka opowiada, że kiedyś dominował w rodzinach styl kontaktu oparty na podleganiu autorytetowi, w którym panowała zgoda na karcenie dziecka.

Dowiadujemy się, że w dzisiejszych czasach następuje skrajność, w której rodzice mają problem z egzekwowaniem od dzieci swoich wymagań i często borykają się z poczuciem winy. Małgorzata Surma twierdzi, że aktualnie dorastające pokolenie doświadcza "rozpuszczenia granic". - Efektem takiego wychowania może być bolesne zderzenie się dziecka z granicami, które wyznacza szersza społeczność - ostrzega.

Psycholog zabiera głos w kwestii używek, po które młodzież sięga coraz częściej. Uważa, że głównego problemu nie stanowią alkohol, internet, czy narkotyki, tylko przyczyna sięgnięcia po nie. - Używki stają się destrukcyjne, gdy próbujemy nimi rozładowywać emocje - komentuje.

Jak wygląda program "12 kroków" i dlaczego jest tak skuteczny w walce o wyjście z nałogu? O czym mówi każdy krok? Dlaczego młodzi z trudem nawiązują bliskie relacje?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Ocaleni w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Rafał Porzeziński

Gość: Małgorzata Surma (psycholog, psychoterapeuta)

Data emisji: 21.05.2019

Godzina emisji: 23.05

K.A/kh

Czytaj także

Współuzależnienie. Dźwiganie problemów pijącego

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 10:42
Czesław próbował ratować uzależnioną od alkoholu żonę, gdzie miłość początkowo przesłaniała mu istotę rodzinnego problemu. Dopiero dzięki zdecydowaniu się na terapię dla współuzależnionych zrozumiał, jak należy postępować z dotkniętą przykrą chorobą małżonką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Jakimowicz: popularność także bywa uzależniająca

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 12:22
Jarosław Jakimowicz to aktor, który - jak sam mówi - wychowanie zawdzięcza swoim dziadkom. W "Ocalonych" opowiada o tym, jakie życiowe maksymy zaszczepił mu dziadek, co spowodowało, że musiał szybko dorosnąć i dlaczego nie pochłonęła go "ciemna strona popularności".
rozwiń zwiń