X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Portret słowem malowany". Wspomnienie o Annie Retmaniak

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 09:18
Przez wiele lat pracowała na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, gdzie prezentowała sylwetki aktorów i ludzi teatru. Anna Retmaniak, która z uśmiechem na twarzy potrafiła nakłonić artystów do rozmowy, zmarła 7 lipca nad ranem. Dziennikarką była przez ponad 60 lat.  
Audio
  • Wspomnienie o Annie Retmaniak (Kulturalna Jedynka)
Anna Retmaniak, legenda Polskiego Radia
Anna Retmaniak, legenda Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Obejrzyj
Benefis Anny Retmaniak cz. 1
Benefis Anny Retmaniak cz. 2

Anna Retmaniak była twórczynią audycji "Portret słowem malowany", w której przedstawiała najwybitniejszych artystów polskiej sceny. Przez 40 lat jej trwania powstało ponad 150 portretów znanych twórców filmowych i teatralnych. W 2013 roku wydała książkę wspomnieniową, którą nazwała tak samo jak wspomnianą audycję. 

Dziennikarkę uhonorowano wieloma nagrodami i odznaczeniami branżowymi oraz państwowymi. W 2011 roku otrzymała od prezydenta Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 2013 roku otrzymała Honorowy Wielki Splendor dla wybitnych twórców teatru radiowego. 

- Ania będzie żyć wiecznie, bo będzie żyć w naszej pamięci. Piękny, radosny człowiek. Nas - młodszych - uczyła piękna życia. Przy niej zawsze się uśmiechałam, było mi dobrze, ciepło, radośnie. Ania siała dobro - mówi w "Kulturalnej Jedynce" aktorka Maria Pakulnis. - Taka osobowość zdarza się raz na 100 lat - dodaje. 

Dziennikarka radiowej Jedynki Małgorzata Raducha podkreśla, że Anna Retmaniak nigdy nie "mędrkowała" w rozmowach. - Prowadziła je z pozycji naiwnego dziecka i w ten sposób otwierała swoich rozmówców - zaznacza. 

- Ujęła mnie swoją kulturą, nie tylko osobistą, ale też kulturą bycia, kulturą literacką, była dziennikarzem z prawdziwego zdarzenia - mówi z kolei aktor i reżyser Emilian Kamiński

- Słuchała całą sobą, była życzliwa, kochała to. I ta miłość objawiała się także w jej niesłychanej energii, którą zachowała do końca życia - dodaje Magda Mikołajczuk, także dziennikarka radiowej Jedynki. 

Aktor Ignacy Gogolewski mówi, że był bardzo związany z Anną Retmaniak. - Miała szalony wpływ na dobrą atmosferę w naszych teatrach. Każdy aktor był zaszczycony rozmową z nią - podkreśla. 

- Ania Retmaniak miała dwie miłości. Jedna to teatr a druga to radio. Do ostatnich tygodni swojego życia ciągle myślała o tym, jaką jeszcze mogłaby zrobić audycję - zdradza dziennikarz radiowej Jedynki Michał Montowski.

Inny dziennikarz radiowej Jedynki, Andrzej Matul mówi, że "nie można się było oprzeć Kwiatusi" i zdradza, dlaczego wszyscy mówili o Annie Retmaniak właśnie Kwiatusia. Więcej w nagraniu.  

- Słowo Kwiatusia pięknie określa jej osobowość. Była kwiatem, który rozkwitał ilekroć prowadził rozmowę, ilekroć zaczynała się audycja - mówi aktor Marcin Przybylski.

W audycji wykorzystano materiały archiwalne: audycje Anny Retmaniak oraz rozmowy z Nią. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.  

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak 

Goście: Maria Pakulnis (aktorka), Andrzej Matul (dziennikarz radiowej jedynki ), Małgorzata Raducha (dziennikarka radiowej Jedynki), Magda Mikołajczuk (dziennikarka radiowej Jedynki), Michał Montowski (dziennikarz radiowej Jedynki), Emilian Kamiński (aktor i reżyser), Ignacy Gogolewski (aktor), Marcin Przybylski (aktor)

Data emisji: 12.07.2019

Godzina emisji: 21.09

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarła Anna Retmaniak, wybitna dziennikarka Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 14:30
Nie żyje dziennikarka Polskiego Radia Anna Retmaniak - poinformowała rodzina zmarłej. Była reportażystką i autorką audycji kulturalnych. 
rozwiń zwiń