Dostęp do morza to znaczna wartość dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 18:50
Od czasów pierwszych Piastów Polska i Bałtyk są ze sobą złączone. Na przestrzeni dziejów dostęp do Bałtyku był dla polskich Królów kwestią nie tylko prestiżu ale i wymiernych korzyści. Dziś także Morze Bałtyckie jest dla Polski nieocenionym skarbem o czym porozmawialiśmy w sobotniej audycji "Gdzie jest pan Cogito".
Audio
  • Dostęp do morza to znaczna wartość dla Polski (Gdzie jest pan Cogito/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

- Trzeba przestać mówić, że Polska to jest tylko szlak ze Wschodu na Zachód, z Północy na Południe.(...) My jesteśmy położeni w takim miejscu, że grzechem, zaniechaniem i nieodpowiedzialnością byłoby tego nie wykorzystać. Wszystkie nasze porty: Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Świnoujście są początkiem bardzo ważnego szlaku geograficznego wiodącego z południa Europy do Adriatyku - mówił prezes Zespołu Portów Morskich Szczecin-Świnoujście Krzysztof Urbas. 

Łukasz Greinke, prezes portu w Gdańsku zaznaczył, że na przestrzeni lat dostęp do morza powodował, że rozwijały się cywilizacje oraz bogaciły się narody. - Musimy wykorzystywać tą rentę geograficzną, którą posiadamy, musimy realizować przeładunki - dodał. 

Jaką rolę Morze Bałtyckie powinno odgrywać w realizacji polskiego interesu narodowego? - Porty to węzły, gdzie zbiegają się szlaki handlowe i obraz, który widzimy jest zwierciadłem gospodarki. Jeżeli one są duże to znaczy, że gospodarka rozwija się prawidłowo. Elity polityczne poprzednich okresów nie potrafiły dostatecznie wykorzystać tego potencjału - ocenił Adam Meller, prezes portu morskiego w Gdyni. 

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej mówił na antenie radiowej Jedynki o przyszłości polskiej gospodarki morskiej. - Jeśli dzisiaj zliczymy możliwości i plany rozwojowe w portach, chociażby na przykładzie kontenerów to oceniamy, że po realizacji tych inwestycji będziemy na poziomie 8 mln tue, czyli 20 stopowych kontenerów - dodał.  

Skąd pomysł na budowę i przekop Mierzei Wiślanej i czy powinno się go realizować? Czy praca marynarza jest dziś opłacalna i prestiżowa? Jaką wartością dla Polaków jest morze? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Marek Gróbarczyk (minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej), Krzysztof Urbas (prezes Zespołu Portów Morskich Szczecin-Świnoujście), Adam Meller (prezes portu w Gdyni), Łukasz Greinke (prezes portu w Gdańsku) 

Data emisji: 5.10.2019

Godzina emisji: 15.11

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd stawia na polskie porty: do 2030 r. inwestycje warte 25 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 16:15
Na inwestycje na polskim Wybrzeżu, głównie w portach w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu do 2030 r. ma być przeznaczone ponad 25 mld zł – poinformował wiceminister gospodarki morskiej Jerzy Materna. I trudno się temu dziwić, "polskie okna na świat" w ostatnich latach biją rekordy przeładunków, przynoszą tez coraz wieksze dochody do budżetu państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska gospodarka wraca nad morze: będzie 25 mld zł na rozbudowę polskich portów

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 20:24
Polska gospodarka wraca nad morze - jak informuje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, w najbliższych latach na rozbudowę infrastruktury portowej i inwestycje w gospodarce morskiej przeznaczone zostanie około 25 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd przyjął ustawy morskie: przyspieszą rozbudowę portów w Gdańsku, Gdyni i Świnoujściu, zwalniają polskich marynarzy z PIT

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 18:57
Rząd przyjął trzy projekty ustaw dotyczące portów i gospodarki morskiej. Ich celem jest rozbudowa polskich portów, polepszenie transportu drogowego do nich oraz stworzenie zachęt do przechodzenia statków pod polską banderę. Zwalniają też  marynarzy pracujących na statkach morskich pod polską banderą, od podatku PIT z dochodów uzyskanych za pracę przez co najmniej 183 dni w roku podatkowym.
rozwiń zwiń