X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Przerwane milczenie"- Joanna Bogusławska

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 12:28
Henryk Troszczyński był porucznikiem, urodził się 28 lipca 1923 roku w Warszawie. Jesienią 1942 r. jako młody chłopak z warszawskiej Woli został wywieziony na roboty do Smoleńska, a później Katynia. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Polscy robotnicy przymusowi trafiali do katyńskiego lasu, gdzie budowali baraki, dla żołnierzy wracających z frontu wschodniego. Od okolicznych mieszkańców dowiedzieli się, że w lesie są zakopane zwłoki polskich oficerów. Odszukali te miejsca. Znaleźli płaszcze, guziki z orzełkiem. Henryk z kolegami opowiedzieli o tych miejscach niemieckim żołnierzom. Chcieli, żeby o zbrodni dowiedział się świat. Po wojnie, kiedy wrócił do Polski, opowiedział o tym tylko żonie. Dopiero w 1991 r., gdy premier Tadeusz Mazowiecki zawarł porozumienie z kanclerzem Helmutem Kohlem w sprawie odszkodowań dla polskich robotników przymusowych, pan Henryk poszedł do fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie i opowiedział tę historię.

Henryk Troszczyński brał również  udział w Powstaniu Warszawskim. Walczył na Woli w zgrupowaniu "Waligóra". Jest ostatnim żyjącym świadkiem odkrycia polskich grobów w Lesie Katyńskim.

***

Reportaż otrzymał nominację do Grand Prix Konkursu na audycję historyczną 2018 roku oraz otrzymał nagrodę dla Najlepszego Dokumentu Radiowego na XI Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni.

Przewodniczący jury Konkursu na najlepszy Dokument Radiowy Piotr Witt powiedział, że reportaż Joanny Bogusławskiej to wyjątkowe słuchowisko. Jury konkursu - tłumaczył Witt - zwracało uwagę na odkrywczość tematyki i oryginalny sposób jej potraktowania, jak również na wartości dydaktyczne i poznawcze. W tych aspektach reportaż "Przerwane milczenie" "okazał się rewelacją konkursu. Słowami jedynego żyjącego świadka opowiada historię odkrycia grobów katyńskich, także jest to materiał cenny nie tylko dla słuchaczy dzisiaj, ale jest ten materiał cenny dla historii".

***

Na reportaż "Przerwane milczenie" Joanny Bogusławskiej zapraszamy w niedzielę (6.10) o godz. 17.10 w ramach pasma "Perły reportażu"

kh

Zobacz więcej na temat: reportaż historia Polski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak