X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wizja państwa według Prawa i Sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 15:30
Od poniedziałku wiemy, że przez następne 4 lata rządy w Polsce sprawować będzie Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego w kampanii wyborczej mocno stawiała na wartości tradycyjne, czyli rodzinę, patriotyzm i wiarę. Czy Polacy zagłosowali na PiS właśnie z nadzieją na to, że te wartości będą umacniane? 
Audio
  • Dlaczego Polacy zagłosowali na PiS (Jedynka/ Gdzie jest Pan Cogito?)
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i posłowie podczas bloku wieczornych głosowań
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i posłowie podczas bloku wieczornych głosowańFoto: PAP/Paweł Supernak

PiS od zawsze na sztandarach niosło hasło odnowy moralnej oraz odnowy wartości. Czy zatem retoryka PiS i idee Roberta Schumana są ze sobą zbieżne?

- Realizacja Programu "Rodzina 500+" i doprowadzenie do nowej i dobrej kondycji rodzin oraz dzieci, które po raz pierwszy mogły wyjechać na wakacje, było przełożeniem na praktykę. Projekt Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali był znacznie szerszy i większy, ale tak praktycznie działał Schuman - mówi prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana.

PiS sięga po solidaryzm

Zdaniem prof. Zbigniewa Krysiaka, PiS próbuje wdrażać nową koncepcję systemu społeczno-ekonomicznego o nazwie solidaryzm. - W pewnym sensie to sięga do czasów, kiedy rodziła się Solidarność, kiedy było poruszonych 10 mln ludzi, kiedy wywodziło się to wszystko z tradycji polskiej wiary (…). Przez 25 lat ulegało to zapomnieniu, natomiast PiS zaczął sięgać do tego i przekładać na praktykę, która ostatecznie została potwierdzona w statystkach wyborczych - dodaje.

"Furia celebrytów"

Do Programu "Rodzina 500+" odnosi się również prof. Ryszard Żółtaniecki z Collegium Civitas. - Pewne zapomniane ogromne obszary społeczeństwa zaczęły odzyskiwać pozycję podmiotową i swój głos, co spowodowało bardzo brutalną reakcję drugiej strony. Jeżeli spojrzymy na wpisy pani Krystyny Jandy, pani Ostaszewskiej, wypowiedzi pana prof. Stuhra czy innych osób z tej celebryckiej, opiniotwórczej i elitarnej grupy, którzy do tej pory uzurpowali sobie "rząd dusz", to ta reakcja jest furią - tłumaczy gość Jedynki.

Opozycja rzuciła obelgą w twarz

- Jeśli chodzi o system wartości, to jesteśmy konserwatywni, natomiast jeżeli chodzi o sposób ujawniania, akcentowania i manifestowania, to różnimy się znacznie. Ekipa artystowska i niekiedy naukowa, przecież w imię tych samych wartości demokratycznych czyni to, co czyni, co ta ekipa dzisiaj rządząca - przekazuje prof. Ewa Pietrzyk-Zieniewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Ewa Pietrzyk-Zieniewicz uważa, że opozycja - odnosząc się do Programu "Rodzina 500+" - "bardzo sobie strzeliła w kolano opowiadając ustami swoich przedstawicieli, jak to Polacy dali się kupić". - Pomijam już, że to było nieporozumienie marketingowe, ale to była obelga rzucona w twarz społeczeństwu i społeczeństwo słusznie odbrzmiało: "odczepcie się od nas" - dodaje.

Różnica w dziedzictwie historycznym

- Po wynikach wyborów widać, że idee konserwatywne są modne również wśród młodzieży, o której nie można powiedzieć, że to jest jakiś zaścianek, który nie widzi nic poza końcem swojego nosa. Są ludzie, którzy nie mają kompleksu Zachodu, że "to jest coś lepszego i można zobaczyć jak pojedzie się na wycieczkę do wujka do Anglii", tylko to coś naturalnego, że tam się jedzie, widzi jak funkcjonuje i ma się pewną refleksję, że niekoniecznie wszystko, co tam widzimy, jest dobre  - mówi prof. Aleksander Głogowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dokąd prowadzi debata światopoglądowa? Czy polityk to dzisiaj rola i zawód? Jakie wartości różnią Polskę i Francję?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: prof. Zbigniew Krysiak (prezes Instytutu Myśli Schumana), prof. Ryszard Żółtaniecki (Collegium Civitas), prof. Aleksander Głogowski (Uniwersytet Jagielloński), prof. Ewa Pietrzyk-Zieniewicz (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 19.10.2019

Godzina emisji: 15.08

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kościół w Polsce pomoże w odbudowie katedry Notre Dame

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 18:08
Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik zapewnia o wsparciu polskiego Kościoła w odbudowie spalonej katedry Notre Dame w Paryżu. - Odbudowywaliśmy Warszawę, Zamek Królewski na nowo, katedrę w Warszawie, więc my to bardzo dobrze czujemy - mówi  rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Gdula: potrzeba nam reformy stosunków państwo-Kościół

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 13:22
- Potrzeba nam reformy stosunków państwo-Kościół. To, co mamy obecnie to nie jest państwo religijne, ale jednocześnie w wielu sferach Kościół ma za duże wpływy - mówił na antenie radiowej Jedynki dr Maciej Gdula, kandydat do Parlamentu Europejskiego z ramienia partii Wiosna. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Wassermann: tylko my znaleźliśmy pieniądze na programy prospołeczne

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 11:29
- To jest nasze największe osiągnięcie, czyli programy prospołeczne. Bardzo często słyszę, że opozycja mówi, że nie tylko te programy utrzyma, ale doda jeszcze różne inne elementy. Tylko rządowi Prawa i Sprawiedliwości udało się znaleźć na to pieniądze i uważam, że opozycja nie będzie w stanie w budżecie znaleźć na to funduszy - powiedziała w "Sygnałach Dnia" Małgorzata Wassermann. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politolog: PiS uzyskał najlepszy wynik pośród wszystkich partii od 1991 roku

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 20:45
- Cztery lata temu PiS miał szczęście obejmując samodzielne rządy, natomiast teraz uzyskał najlepszy wynik pośród wszystkich partii od 1991 roku - powiedział w radiowej Jedynce dr Tomasz Żukowski.
rozwiń zwiń