X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wanda Chotomska. Poetka, która wychowała wiele pokoleń dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 05:05
26 października mija 90. rocznica jej urodzin. W programie przypomnimy najpopularniejsze wiersze i piosenki Wandy Chotomskiej. 
Audio
Wanda Chotomska podspisuje książki. Zdjęcie archiwalne z 1984 roku
Wanda Chotomska podspisuje książki. Zdjęcie archiwalne z 1984 roku Foto: NAC

Napisała około 200 książek, a także liczne teksty popularnych piosenek, między innymi dla harcerskiego zespołu Gawęda. Była też autorką telewizyjnej dobranocki "Jacek i Agatka". Program ukazywał się w telewizji przez 10 lat, w latach 60. i 70. 

W dorobku twórczym Wandy Chotomskiej znalazły się także audycje radiowe i telewizyjne, scenariusze do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych. Jest także autorką scenariuszy bajek muzycznych - "Kosmiczna heca", "O Tadku-Niejadku, babci i dziadku", a także widowisk, jak - "Gawęda i detektywi" czy "Gawęda - Na deszcz i pogodę".

Do jej najbardziej znanych zbiorów wierszy należą: "Siedem księżyców", "Tańce polskie", "Kram z literkami", "Wiersze dla dzieci", "Dla każdego coś śmiesznego", "Dlaczego cielę ogonem miele". 

Wanda Chotomska była inspiratorką obchodzenia w Polsce Dnia Dziadka oraz ustanowienia Orderu Uśmiechu, jedynego w świecie odznaczenia przyznawanego przez dzieci. Sama została nim uhonorowana w 1969 roku.

Utwory Wandy Chotomskiej zawierają ważne dla każdego dziecka wartości wychowawcze. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której z nagrań archiwalnych Wandy Chotomskiej można dowiedzieć się, jak zaczęła pisać, jakie były jej wojenne losy i co robiła po ukończeniu studiów.

O Wandzie Chotomskiej mówi również pisarz Grzegorz Kasdepke.

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Data emisji: 26.10.2019

Godzina emisji: 5.05

kh/ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Takie byłyśmy bohaterki". Wanda Chotomska w konspiracji

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 14:40
Co ranny żołnierz może zrobić z końskiego włosia, dwóch szczoteczek do zębów oraz srebrnej dwuzłotówki? Wojennych wspomnień zmarłej 2 sierpnia 2017 r. Wandy Chotomskiej słuchaliśmy z nagrań archiwalnych Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wanda Chotomska - pierwsza dama literatury dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2017 14:00
- Wandzie Chomtomskiej bardziej zależało, żeby dzieciom otwierać głowy niż je uczyć. Wyobrażam sobie, że jej czytelnicy wyrośli i wyrastać będą na inteligentnych, ciekawych świata ludzi, którzy myślą niekonwencjonalnie - opowiada pisarz Grzegorz Kasdepke. 
rozwiń zwiń