X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gorączka przedświątecznych zakupów. Dlaczego jej ulegamy?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 09:04
Czy zatracamy się w niej? Dlaczego Polacy zadłużają się przed świętami? Jak to oddziałuje na gospodarkę? Czy pracownicy handlu mają w grudniu ciężki czas? 
Audio
  • Gorączka przedświątecznych zakupów (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Monkey Business Images

- Rzeczywiście często jest tak, że ulegamy pewnej fantazji dotyczącej Świąt i wydaje nam się, że to jest tak szczególny okres, że warto inwestować. Zaczynamy myśleć w taki dosyć ograniczony sposób. W myśli wkrada się bardzo dużo emocji, podekscytowania, co nie sprzyja logicznemu myśleniu i logicznemu kojarzeniu faktów, że jak tyle wydamy przed świętami, to później nie będziemy mieli za co żyć w styczniu i lutym - mówi w audycji "Gdzie jest pan Cogito" psycholog Katarzyna Kucewicz.


Czytaj więcej
ikea-1200-pix.jpg
"Zimowa impreza" zamiast Bożego Narodzenia w Ikei

Ekspert finansowy Agnieszka Salach ze znanej firmy windykacyjnej mówi, że z badań jej firmy wynika, że aż 15 procent osób, czyli co 8-9 osoba jest skłonna zadłużyć się przed świętami. Zaciąga małą lub średnią pożyczkę - średnio między tysiącem a dwoma tysiącami złotych - i potem niestety trafiają do nas różnego rodzaju sprawy - podkreśla. - Zdarza się, że poza problemami finansowymi pojawiają się wówczas zupełnie inne problemy. Badania pokazują, że poza lękiem, napięciem i konfliktami rodzinnymi są to problemy związane z poczuciem bezradności prowadzącym wręcz do depresji - dodaje ekspertka. 

Gospodarka zyskuje?

Może przedświąteczna gorączka służy chociaż gospodarce? - Wydaje się, że tak, bo konsumpcja to ok. 60 procent PKB, ale jeśli pieniędzy nie wydamy, zaoszczędzimy je, one trafiają wtedy do gospodarki w postaci inwestycji a inwestycje to także wzrost gospodarczy - mówi w radiowej Jedynce prof. Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego. - Z punktu widzenia patrzenia na gospodarkę w dłuższej perspektywie zdecydowanie ważniejsze jest żebyśmy inwestowali, a więc żebyśmy oszczędzali - dodaje. 

- Przedświąteczny zwiększony ruch to okres przede wszystkim okres wzmożonej pracy w handlu, przeciążenia pracą. Pracownicy ten okres nie najlepiej wspominają - mówi przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" Alfred Bujara. - Sytuacja ta ma miejsce od lat, a w tej chwili ze względu na bardzo niski poziom zatrudnienia ona się nawarstwia. Pracowników ciągle jest niedobór, nie ma chętnych do pracy w handlu - dodaje. 

Dlaczego zapominamy o duchowości świąt skupiając się na gromadzeniu dóbr? Dlaczego lubimy posiadać? Czym jest zakupoholizm? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Katarzyna Kucewicz (psycholog), dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Uniwersytet Warszawski), Agnieszka Salach (firma windykacyjna, ekspert finansowy), Alfred Bujara (przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność")

Data emisji: 16.11.2019

Godzina emisji: 15.09

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Magiczny klimat bożonarodzeniowych jarmarków. Kto ulegnie może przepłacić

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 09:40
Turystyka bożonarodzeniowa powoli staje się w Europie tradycją, a organizowane w tym czasie specjalne jarmarki przyciągają wielu klientów i sprzyjają zakupom. Europejskie Centrum Konsumenckie przyjrzało się trikom stosowanym przez handlarzy na europejskich targach świątecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Gaś: zapominamy o duchowym wymiarze Bożego Narodzenia

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2018 16:00
- W luteranizmie kobiety są dopuszczane do pełni urzędu duchownego. W Europie są nawet biskupami i arcybiskupami - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Małgorzata Gaś, diakon Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BIK: Polacy zaciągnęli mniej pożyczek

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 18:40
W maju br. w porównaniu do analogicznego okresu 2018 r. firmy pożyczkowe udzieliły o 8,5 proc. mniej pożyczek klientom - poinformował BIK Biuro Informacji Kredytowej. Jak dodano w tym okresie wartość udzielonych pożyczek była również niższa.
rozwiń zwiń