X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie tylko Złote Piaski. Bułgaria w reportażu Sylwii Siedleckiej

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 08:00
To nie jest książka o słonecznych czarnomorskich kurortach, które zwykle stają nam przed oczami, kiedy myślimy o Bułgarii. To portret kraju o znacznie surowszym obliczu, na którym piętno odcisnęło ponad trzynaście stuleci burzliwych dziejów.
Audio
  • Nie tylko Złote Piaski. Bułgaria w reportażu Sylwii Siedleckiej (Moje książki/Jedynka)
Okładka książki Złote piachy
Okładka książki "Złote piachy"Foto: wyd. Czarne/shutterstock.com

Sylwia Siedlecka opisuje ostatnie kilkadziesiąt lat: komunistyczną Bułgarię rządzoną twardą ręką Todora Żiwkowa, okres niełatwej transformacji oraz bułgarską teraźniejszość. Pisze o miejscach, czasach i ludziach. O jasnowidzącej Wandze, właścicielu bułgarskiego cyrku, premierze Bojku Borisowie, który karierę polityczną rozpoczynał jako ochroniarz Żiwkowa, o architekcie, który zaprojektował gigantyczny, przypominający UFO monument, symbol bułgarskiego socjalizmu, o filozofce Julii Kristevej i dyskusjach na temat jej współpracy z tajnymi służbami, o mieszkańcach współczesnej Sofii. - Chciałam się przyjrzeć różnym bułgarskim fragmentom rzeczywistości, o to w żadnym razie nie jest książka, która rości sobie prawo do jakiegoś myślenia o tym kraju, jakiegoś uogólnienia. Po prostu wybrałam to co od wielu lat mnie fascynuje, a Bułgaria jest moim sposobem na życie od wielu lat - mówiła w rozmowie z Magdą Mikołajczuk autorka książki - Sylwia Siedlecka. 

Gość audycji zdradziła, skąd wziął się pomysł na okładkę książki. - To jest trochę mój wybór -tego zdjęcia jako reprezentującego pewne wyobrażenia o Bułgarii. (...) Autorem zdjęcia jest bardzo ciekawy człowiek, Bułgar - zaznacza. 

Taniec Choro 

Bardzo różne oblicza współczesnej i dawnej Bułgarii można znaleźć w książce autorstwa Sylwii Siedleckiej pt. "Złote Piachy". Bardzo popularny w Bułgarii jest taniec ludowy-Choro. - Widziałam skomplikowane kroki, które tancerze wykonywali z jakąś ogromną lekkością, ale jakbym miała powtórzyć najprostszy układ Choro to nie dałabym rady. (...) Bułgarzy nie mają takiej bariery między życiem codziennym i doświadczeniem codzienności, a źródłem tej kultury ludowej, która jest tam. Ona jest integralną częścią życia - dopowiada Sylwia Siedlecka. 

Jakie ciekawe historie opisuje Sylwia Siedlecka? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Moje Książki"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Sylwia Siedlecka (autorka książki "Złote Piachy") 

Data emisji: 4.12.2019 r.

Godzina emisji: 21.06

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Między historią a mitem. "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 12:10
Trochę realiów XIX-wiecznej Galicji, trochę legend i magii. Sporo rozbuchanej przyrody, sporo brutalności, ale i wiele humoru. Szaleńcza wyobraźnia i piękny język - to wszystko znajdziemy w powieści "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" Radka Raka.
rozwiń zwiń