X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historyczne wspomnienia z odtwarzanego pamiętnika

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 20:24
Wspomnienia Zofii Odrowąż z Pieniążków Skąpskiej "Dziwne jest serce kobiece... Wspomnienia galicyjskie" to zapis wielowątkowych losów rodziny wpisanych  w wydarzenia wielkiej historii.
Audio
  • Jak powstawała książka "Dziwne jest serce kobiece... Wspomnienia galicyjskie" (Eureka/Jedynka)
okładka książki
okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Autorka była postacią niezwykłą, wraz z mężem zarządzała majątkami na Sądecczyźnie, jednocześnie uzupełniała wiedzę z filozofii, psychologii, działała społecznie, założyła między innymi Szkołę Gospodyń Wiejskich.
   
Wspomnienia opracował Rafał Skąpski, wnuk autorki. - Ten rękopis babcia zaczęła pisać w 1903 roku, a zakończyła w 1961 roku, w roku swojej śmierci - mówi Rafał  Skąpski. Z tym, że książka kończy się w 1920 roku, kiedy rodzina przeniosła się z Krakowa i Sądecczyzny na Pomorze.

Dzieje pamiętnika były burzliwe, bo w czasie wojny w 1939 roku zaginął, kiedy rodzina została wyrzucona przez Niemców z majątku. Odtwarzanie zaczęło się w 1942 roku. - Że pamięć miała wspaniałą świadczą bardzo drobiazgowe zapiski dotyczące np. cen produktów rolnych, imion, nazwisk, potraw - wspomina. Łącznie jego babcia zapisała 21 stukartkowych zeszytów.

Rafał Skąpski wyjaśnia też, że czytanie pamiętnika nie było łatwe. Zapiski w całości były robione ręczne, więc trzeba było zarówno odczytać poszczególne słowa, jak też zrozumieć, co autorka miała na myśli, bo używała słów i pojęć, które obecnie wyszły już z powszechnego obiegu.

Jaka jest historia rodziny Odrowąż Pieniążek? Czym rodzina zajmowała się w Krakowie i na Sądecczyźnie? Jaki był ich związek z Ignacym Łukasiewiczem? O czym można przeczytać w książce?

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska 

Gość:  Rafał Skąpski (autor książki "Dziwne jest serce kobiece... Wspomnienia galicyjskie", wnuk autorki)

Data emisji: 12.12.2019 r. 

Godzina emisji: 19.09

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Między historią a mitem. "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 12:10
Trochę realiów XIX-wiecznej Galicji, trochę legend i magii. Sporo rozbuchanej przyrody, sporo brutalności, ale i wiele humoru. Szaleńcza wyobraźnia i piękny język - to wszystko znajdziemy w powieści "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" Radka Raka.
rozwiń zwiń