X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Bestia". Najstarszy film z Polą Negri w nowej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 08:21
Najstarszy i jedyny zachowany film z Polą Negri z polskiego okresu jej kariery, czyli "Bestia" Aleksandra Hertza po restauracji cyfrowej ukazał się w grudniu na Blu-ray. Wyjątkowe, kolekcjonerskie wydawnictwo z muzyką Włodka Pawlika wydała Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny po ponad 100 latach od premiery filmu.
Audio

- To perła polskiej kinematografii dlatego, że jest to najstarszy film z Polą Negri jaki świat zna i jedyny z polskiego okresu jej kariery, kiedy była związana umową z wytwórnią Sfinks Aleksandra Hertza - ojca polskiej kinematografii - mówi w Programie 1 Polskiego Radia filmograf z Filmoteki Narodowej Grzegorz Rogowski.

"Bestia" to tragiczna historia miłosnego trójkąta. Pola, dziewczyna z prowincji, wykorzystując zakochanego w niej Dmitriego, ucieka z domu. Trafia do wielkiego miasta, gdzie zostaje znaną tancerką i poznaje bogatego przedsiębiorcę Alexisa. Niebawem do miasta przyjeżdża szukający zemsty Dmitri.

Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny/Youtube

Pola Negri to najsłynniejsza w świecie polska aktorka, która zaczynała na deskach polskich scen teatralnych i na małych planach filmowych, by po sukcesie w filmie "Bestia" przenieść się na filmowy rynek niemiecki i tam zdobyć sławę, a z niego do Hollywood, gdzie zrobiła wielką, światową karierę. To wszystko w dodatku w trudnym okresie gdy odchodził film niemy, a rozwijał się udźwiękowiony. Wielki talent i ogrom pracy pozwoliły aktorce stać się pionierką nowoczesnego kina i niekwestionowaną legendą Hollywood, występującą w filmie jeszcze w latach 60.

Czytaj więcej
Pola Negri Bestia 1200.jpg
"Bestia" na Blu-ray

Historia o Kopciuszku?

- Pola Negri miała talent niesamowity. Jest to pewnego rodzaju historia o Kopciuszku, ale nie do końca, bo ten nasz Kopciuszek doszedł do wszystkiego swoją własną, ciężką pracą. Gdyby nie jej olbrzymi talent i olbrzymia determinacja, w życiu do tego Hollywood by nie dotarła - mówi Grzegorz Rogowski. - To była pierwsza aktorka europejska sprowadzona do Hollywood. Po niej kino amerykańskie oszalało na punkcie gwiazd sprowadzanych z Europy - dodaje. 

Czy Amerykanom przeszkadzał silny słowiański akcent Poli Negri? Czy to prawda, że jednym z fanów Poli Negri był Adolf Hitler? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także rozmowa z Mariuszem Kotowskim - choreografem i reżyserem żyjącym w USA, który stworzył najpierw film, a później książkę o Poli Negri. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Grzegorz Rogowski (filmograf, Filmoteka Narodowa)

Data emisji: 03.01.2020

Godzina emisji: 21.09

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pola Negri - polska królowa Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 05:40
Apolonia Chałupiec dała się poznać szerszej publiczności jako Pola Negri, aktorka, która podbiła Hollywood i wiele męskich serc. Urodziła się 3 stycznia 1897 roku.
rozwiń zwiń