Igor Witkowski: epidemia nie jest jedynym źródłem problemów

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 08:54
- Przez cały rok 2019 nasilały się i stawały się coraz widoczniejsze sygnały mówiące o tym, że świat zmierza ku gospodarczej - i nie tylko - zapaści. Zrozumienie tego burzy mit, że z tej zapaści związanej z epidemią można będzie wyjść poprzez powrót do tego, co było - stwierdził w Programie 1 Polskiego Radia autor książki "Przemiany na Ziemi jako wrota do przyszłości".
Audio
  • Igor Witkowski: epidemia nie jest jedynym źródłem problemów (Noc z Jedynką)
Okładka książki Przemiany na Ziemi jako wrota do przyszłości Igora Witkowskiego
Okładka książki "Przemiany na Ziemi jako wrota do przyszłości" Igora WitkowskiegoFoto: mat. promocyjne

Igor Witkowski skończył pisać "Przemiany na Ziemi jako wrota do przyszłości" we wrześniu 2019 roku. Książka ta opisuje dalsze fazy załamania świata po epidemii. To, czego należy się spodziewać, częściowo nie będzie dla ludzi zaskoczeniem, jednak największą rolę będą odgrywać procesy i zjawiska zupełnie nowe, które będą ludzi zaskakiwać i szokować. Chodzi tu przede wszystkim o charakter nowych, destrukcyjnych ruchów społecznych, jakie zniszczą wiele krajów.


Trzeba to zrozumieć i uprzedzić

- Pisząc tę książkę chciałem pokazać mechanizmy blokujące przyszłość tego świata, to, co prowadzi do tego, co się będzie działo i w jaki sposób z tych pułapek wyjść. Książka ma przekaz pozytywny - to, co się będzie działo stworzy pewne nowe możliwości, a nie będzie tylko drogą w dół - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Igor Witkowski.

W ocenie gościa radiowej Jedynki, epidemia nie jest jedynym źródłem problemów, które się będą pojawiały w przyszłości. - Zauważenie i zrozumienie tego jest bardzo ważne z punktu widzenia wyboru drogi ku przyszłości. Przez cały rok 2019 nasilały się i stawały się coraz widoczniejsze sygnały mówiące o tym, że świat zmierza ku gospodarczej - i nie tylko - zapaści. Zrozumienie tego burzy mit, że z tej zapaści związanej z epidemią można będzie wyjść poprzez powrót do tego, co było - zaznaczył.

Według niego, "jeśli nie podejmiemy działań radykalnych i nie zrozumiemy prawdziwych źródeł zapaści, to świat ogarną niepokoje społeczne, które będą burzyć dotychczasowy porządek". - Jest bardzo wyraźna groźba ruchów typu rewolucyjnego, które będą wszystko burzyć, niszczyć. Będą prowadzić całe społeczeństwa do otchłani. Trzeba to zrozumieć i uprzedzić. To jest bardzo ważne. To jest zasadniczym celem mojej książki - ona ma uprzedzić pewne wypadki - wskazał.

Jakie więc działania powinniśmy podjąć? - Mamy do czynienia nie z klasycznym kryzysem gospodarczym tylko z bardzo głębokim kryzysem wynikającym z tego, że społeczeństwa są niekonkurencyjne, ludzie są niekreatywni. Zostały wyzwolone czynniki hamujące rozwój człowieka. Jak z tego wyjść? Poprzez przewartościowanie edukacji na rozwój samodzielnego myślenia. Tak w skrócie - wyjaśnił.

Co odróżnia Polskę od innych krajów i może być źródłem nadziei dla nas? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Noc z Jedynką"

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Igor Witkowski (pisarz i dziennikarz zajmujący się najnowszą techniką wojskową oraz historią II wojny światowej i ufologią, z wykształcenia fizyk)

Data emisji: 17.02.2020

Godzina emisji: 00.20

kk

Zobacz więcej na temat: Maciej Szajkowski