Wakacyjne hity 2020 - kemping, karawaning, agroturystyka

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 12:18
Zagrożenie związane z pandemią koronawirusa spowodowało, że, po pierwsze, cel podróży jest w zasadzie jeden - w Polskę, a po drugie - modne stały się popularne dekady temu formy odpoczynku, takie, jak kemping czy agroturystyka.
Audio
  • Wakacyjne hity 2020 - kemping, karawaning, agroturystyka (Muzyka nocą/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Asukanda/shutterstock.com

- Turystyka jest bardzo istotną dziedziną gospodarki. Ten sezon letni dla branży turystycznej nie będzie taki, jak w latach ubiegłych. Od kilku lat turystyka krajowa i zagraniczna bardzo się rozwijały - coraz więcej turystów zagranicznych odwiedzało Polskę, coraz więcej polskich turystów korzystało z oferty krajowej. Z roku na rok odnotowywaliśmy wzrosty, po kilka procent. Ten lockdown w marcu 2020 spowodował, że te straty w branży turystycznej są ogromne - przyznał dyrektor Promocji Turystyki Krajowej Polskiej Organizacji Turystycznej Jacek Janowski.

Według niego w tym sezonie będzie mniej turystów, niż to było w latach ubiegłych, ale branża będzie się powoli odbudowywać. - Liczę na to, że z miesiąca na miesiąc będzie coraz lepiej. Powoli turyści będą się odblokowywać - podkreślił gość radiowej Jedynki.

Hity 2020 - kemping i agroturystyka

Hotele i obiekty oferujące miejsca noclegowe, po przerwie w działaniu związanej z pandemią koronawirusa, znowu są czynne. Muszą spełniać jednak warunki bezpieczeństwa sanitarnego. Chodzi, między innymi, o dezynfekcję i utrzymanie odpowiedniego dystansu. 

W związku ze zmianami, które dotknęły branżę hotelarską, ale nie tylko - także transport (linie lotnicze, pociągi), muzea i placówki kulturalne, restauracje czy parki rozrywki - turyści zmieniają sposób podróżowania i wypoczynku. Po pierwsze, cel podróży jest w zasadzie jeden - w Polskę, a po drugie - modne stały się popularne dekady temu formy odpoczynku, takie, jak kemping. Podobno w wypożyczalniach samochodów i przyczep kempingowych powstają już listy chętnych.

. 

Fot. Andrey Armyagov/shutterstock.com


Bardzo popularna jest też agroturystyka. - Oferta turystyczna, krajowa, jest bardzo bogata i ciekawa. Jako Polska Organizacja Turystyczna, bardzo zachęcamy do planowania podróży - powiedział Jacek Janowski. - Mamy na przykład świetną ofertę turystyki wiejskiej, na obszarach wiejskich - zaznaczył.

Gość radiowej Jedynki wyjaśnił, że nie trzeba daleko jechać, w każdym województwie są gospodarstwa agroturystyczne. - To nie tylko siedzenie i obserwowanie pracy rolnika. Można wypoczywać aktywnie, w bliskim kontakcie z naturą - podkreślił dyrektor Promocji Turystyki Krajowej POT.

Wskazał, że we wschodniej Polsce funkcjonuje szlak rowerowy Green Velo, który prowadzi przez pięć województw (lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie) i pięć parków narodowych (Wigierski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy, Białowieski Park Narodowy i Roztoczański Park Narodowy).

. 
Fot. Damian Pankowiec/shutterstock.com

Ceny wzrosną? "Mogą być promocje"

- Turyści - jak wynika z badań POT - będą bardzo zwracać uwagę, na taki element, który do tej pory nie miał aż takiego znaczenia - na warunki higieniczne, warunki sanitarne - powiedział  Jacek Janowski. - Chcemy się czuć bezpiecznie - dodał.

Gość radiowej Jedynki przyznał, że w tej chwili trudno ocenić, jak pandemia wpłynie na ceny w pensjonatach czy na polach kempingowych. - Na pewno będą miejsca, gdzie ceny będą wyższe, ale w niektórych obiektach, które będą chciały przyciągnąć turystów, należy się spodziewać promocji - ocenił.

***

Polska Organizacja Turystyczna jest agencją rządową, jedną z kilkudziesięciu działających na świecie narodowych organizacji turystycznych. Jej celem jest promowanie Polski jako kraju atrakcyjnego dla turystów, nowoczesnego, z wysokimi standardami usług i korzystnymi cenami. Działania na rzecz promocji i rozwoju turystyki polskiej prowadzi zarówno w kraju jak i za granicą.

***

Tytuł audycji: Muzyka nocą

Prowadzi: Wiesław Molak

Gość: Jacek Janowski (dyrektor Promocji Turystyki Krajowej Polskiej Organizacji Turystycznej)

Data emisji: 27.05.2020

Godzina emisji: 0.00-3.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cudze chwalicie, swego nie znacie - wakacje w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 11:18
16 województw, 33 krainy geograficzne, góry, morze, pobrzeża, pojezierza, niziny, wyżyny, kotliny... - to wszystko mamy za progiem. 
rozwiń zwiń