"W ciągu 14 dni marszałek Sejmu wyznaczy termin wyborów". Szef KPRM o publikacji uchwały PKW

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 08:30
- Konkretna data elekcji zależy już teraz od Elżbiety Witek, ale w ciągu 14 dni marszałek Sejmu wyznaczy termin wyborów prezydenckich - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Audio
  • Michał Dworczyk o opublikowaniu uchwały PKW ws. wyborów prezydenckich (Jedynka/Sygnały dnia)
Michał Dworczyk w studiu Programu 1 Polskiego Radia
Michał Dworczyk w studiu Programu 1 Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z 10 maja 2020 r. ws. stwierdzenia braku możliwości głosowania na kandydatów w wyborach prezydenta została opublikowana w poniedziałek w Dzienniku Ustaw.

Czytaj więcej
PAP PKW 1 1200.jpg
Uchwała PKW ws. wyborów prezydenckich opublikowana w Dzienniku Ustaw

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Kanthak: 28 czerwca to ostatni termin na wybory. To wynika z logiki i matematyki

Michał Dworczyk podkreślił, że publikacja uchwały PKW nastąpiła niezwłocznie po otrzymaniu stosownych opinii prawnych w tej sprawie. - Chcieliśmy mieć pewność, że podjęta w takim trybie oraz w takiej sytuacji uchwała jest zgodna z obowiązującymi przepisami i możemy ją publikować bez obawy, że zostanie popełniony delikt - zaznaczył szef KPRM.

"Senat zajmuje się przede wszystkim sobą"

Gość radiowej Jedynki odniósł się również do sytuacji w Senacie, który - według niego - celowo przedłuża pracę nad ustawą o wyborach prezydenckich. Zauważył on również, że część senatorów związanych z opozycją forsuje pomysł przesunięcia wyborów na termin już po upływie kadencji Andrzeja Dudy.

- To, co się dzieje w ostatnich dniach w Senacie, jest przykładem tego, że politycy, którzy tam zasiadają, zajmują się przede wszystkim sobą i jakimiś niezrozumiałymi rozgrywkami wewnętrznymi - ocenił Michał Dworczyk.

- Senat po przeprowadzeniu niezbędnych dyskusji i analiz powinien jak najszybciej odesłać tę ustawę do Sejmu, aby proces legislacyjny mógł zostać zakończony. Przetrzymywanie i kunktatorstwo w tej sprawie jest absolutnie szkodliwe - powiedział szef KPRM.

Gość Polskiego Radia przypomniał, że jesteśmy w sytuacji bardzo wyjątkowej, która nie została przewidziana w konstytucji. - W związku z tym powinniśmy wszyscy współpracować, żeby wyjść z tego bez jakichś nadmiernych wstrząsów - stwierdził.

Czytaj więcej
twitter senat f 1200.jpg
"Głosowanie prawdopodobnie pojutrze". Senator Bogdan Zdrojewski o pracach nad ustawą o wyborach

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Krasnodębski: politycy KO chcieliby, żeby Grodzki był prezydentem bez wyborów

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Michał Dworczyk (KPRM)
Data emisji: 01.06.2020
Godzina emisji: 08.15

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sędzia Trybunału Stanu: senacka większość dąży do obezwładnienia państwa polskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 12:27
- Większość w Senacie, jak i siły, które za nią stoją, są sprzężonym sztabem służącym wprowadzeniu chaosu, który miałby doprowadzić do wywrócenia porządku ustalonego w wyborach w 2015 roku - powiedział mec. Piotr Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uchwała PKW ws. wyborów prezydenckich opublikowana w Dzienniku Ustaw

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 08:00
Uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z 10 maja 2020 r. ws. stwierdzenia braku możliwości głosowania na kandydatów w wyborach prezydenta została opublikowana w poniedziałek w Dzienniku Ustaw. Marszałek Sejmu ma teraz 14 dni na zarządzenie wyborów.
rozwiń zwiń