Do szkoły z przeszkodami. Edukacja po polsku na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 08:00
Polskie szkoły w Grodnie i Wołkowyskach na Białorusi co roku rozpoczynają rekrutację. Co roku też białoruskie władze stają temu na przeszkodzie. Jak odbywa się rekrutacja i jak te szkoły funkcjonują - w rozmowie z dziennikarzem i przedstawicielem Związku Polaków na Białorusi Andrzejem Poczobutem. 
Audio
  • Edukacja po polsku na Białorusi. Tylko dla wytrwałych? (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/KokomoCole

W audycji wybraliśmy się także do Mościsk na Ukrainie, 15 km od polskiej granicy mieszka duża społeczność polska. Od lat 90. działa tam szkoła nr 3 im. Królowej Jadwigi z polskim językiem nauczania. Pod koniec tego roku szkolnego miejska rada przegłosowała nowy statut szkoły, zmieniający jej polski charakter. Co o tym sądzą Polacy z Mościsk? O tym słuchaliśmy w materiale Wojciecha Jankowskiego.

Z kolei na Cmentarzu Łyczakowskim silny wiatr, który towarzyszył weekendowym burzom, powalił drzewa. W rezultacie zniszczonych zostało ponad 70 nagrobków, poinformował dyrektor nekropolii Mychajło Nahaj. Niedługo rozpoczną się prace z odnowienia zniszczonych nagrobków.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach 

Prowadziła: Mariana Kril

Data emisji: 20.06.2020

Godzina emisji: 18.10


Czytaj także

Piłka nożna, teatr i kultura Ormian na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 23:00
W audycji skupiliśmy się na wydarzeniach z oferty kulturalnej i nie tylko, które warto w najbliższym czasie śledzić, aby być na bieżąco z tym, co zajmuje Polaków mieszkających na Kresach i z nimi związanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odrodzenie wspólnoty polskiej na Podolu. Wizyta w Husiatynie

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 12:00
W audycji wędrujemy na Podole - do miasteczka Husiatyn w obwodzie tarnopolskim. Tuż przy granicy z obwodem chmielnickim nad Zbruczem stoi kościół św. Antoniego z XVI wieku. Jest to zabytkowa świątynia, obecnie w remoncie, jednak wciąż są tam odprawiane msze.
rozwiń zwiń