Gra o zdrowie. Jak poprawić styl życia przy pomocy aplikacji?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 21:35
Aplikacja "Vika", wykorzystując metody sztucznej inteligencji, pozwala sprawdzić oraz poprawić nasz styl życia. Autorzy tego niezwykłego asystenta zdrowego stylu życia jako główny cel postawili sobie uzyskanie miliona lat zdrowia dla Polaków. - Tym projektem chcemy pomóc Polakom, żeby mogli dłużej cieszyć się zdrowiem - mówią założyciele "Viki" 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock

1200_lekarz_shutterstock.jpg
TITAN nowatorski system do rozpoznawania złośliwości guzów nerek
Posłuchaj
22:01 2021_01_11 19_07_21_PR1_Eureka.mp3 Czym jest "Vika" - aplikacja, która pomaga dbać o zdrowie? (Jedynka/Eureka)

W "Wieczorze Odkrywców" opowiedzieliśmy o naukowym sposobie na dłuższe i zdrowe życie, czyli o asystencie zdrowego stylu życia "Vika". Jest to pierwszy na świecie model aplikacji stworzonej dzięki sztucznej sieci neuronowej, która pomaga sprawdzić i odzyskać formę oraz zadbać o zdrowie w czasach pandemii.

Niedawno produkt polskich naukowców - lekarzy, inżynierów, informatyków - pokonał prawie ośmiuset konkurentów i zdobył pierwsze miejsce w kategorii "Społeczeństwo" w konkursie "Aplikacje Jutra" Polskiej Fundacji Rozwoju dla najlepszych polskich projektów, które pomogą walczyć ze skutkami pandemii, a także będą wspierać Polki i Polaków po kryzysie związanym z koronawirusem SARS-CoV-2.

Skąd pomysł?

- Historia "Viki" sięga trochę dalej niż początków pandemii. Miałem problem ze zdrowiem. Na szczęście udało mi się je odzyskać, ale wielu moich bliskich i znajomych nadal boryka się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Dbając o styl życia, mogliby zyskać wiele lat zdrowia i cieszyć się nim o wiele dłużej - mówi Łukasz Osowski, prezes i założyciel zespołu "Vika".

A jaką drogę do stworzenia "Viki" przeszedł dr Piotr Wiśniewski z Katedry i Kliniki Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego? - Pracując jako lekarz przez kilkanaście lat coraz bardziej uświadamiałem sobie, jak bardzo temat promocji zdrowego trybu życia jest zaniedbywany przez właściwie wszystkich (…). Okazuje się, że bardzo wielu ludzi z powodu braku informacji, pomocy i narzędzi niepotrzebnie przedwcześnie umiera lub zaczyna chorować na choroby wynikającego ze złego stylu życia - twierdzi.

Dr Piotr Wiśniewski przyznaje, że głównie chodzi o choroby układu sercowo-naczyniowego i nowotwory złośliwe. - W dużo większym stopniu z niewłaściwego stylu życia wynikają choroby układu sercowo-naczyniowego, tzn. choroba wieńcowa, przewlekła niewydolność serca, zawał serca czy udar mózgu. Bardzo silnie ze stylem życia związane są również cukrzyca i przewlekłe choroby układu oddechowego. Mamy dowody, że prowadzenie właściwego stylu życia w bardzo dużym stopniu zapobiega powstawaniu tych chorób - dodaje.

Możesz poznać swój organizm

- "Vika" to wskaźnik i asystent zdrowego stylu życia. Jest to jedyna aplikacja na świecie, która potrafi sprawdzić i pokazać, jaki jest wpływ stylu życia na stan organizmu, czyli na nasz wiek biologiczny. Ten wynik jest pokazywany w postaci odmłodzenia biologicznego i w "Vice" 40-latek może zobaczyć, że swoim stylem życia odmładza organizm o 10 lat, ale może także okazać się, że postarza swój organizm o 15 lat - tłumaczy dr Piotr Wiśniewski.

Jak okazuje się, aplikacja każdego dnia uaktualnia dane i robi to na podstawie naszej rzeczywistej aktywności fizycznej, która jest mierzona przez telefon, a także w oparciu o misje prozdrowotne. - Działając z "Viką" i zmieniając nasz styl życia, natychmiast widzimy prognozę spodziewanych efektów. Nikt wcześniej nie wykonał modelu, który potrafiłby to zrobić i nikt nie udostępnił aplikacji o takiej funkcjonalności - przyznaje dr Piotr Wiśniewski.

Czytaj również:

Aplikacja, która motywuje

"Vika" to także rodzaj gry, który ma wciągać użytkowników tej aplikacji. - Jest zbudowana w taki sposób, aby zawierała w sobie elementy gier, które są świetnymi motywatorami. "Vika" posiada misje prozdrowotne i każda z nich ma swoje poziomy, zadania i wyzwania. Widzimy, że to działa i motywuje ludzi, ponieważ chcą przejść do kolejnego poziomu oraz zdobywać punkty i zdrowie. Niejako okazuje się, że w "Vice" gra się o swoje zdrowie i rzeczywiście można je wygrać - mówi Łukasz Osowski.

Łukasz Osowski zapewnia, że dane osób korzystających z tej aplikacji są zaszyfrowane i bezpieczne. - Nikt nie ma do nich dostępu. Korzystamy z najbezpieczniejszych metod zabezpieczenia danych i minimalizujemy wszelkie ryzyka. Na przykład wszelkie obliczenia odmłodzenia biologicznego wykonywane są wewnątrz telefonu użytkownika, aby uniknąć niepotrzebnego przesyłania danych poza telefon (…). Oczywiście też nie sprzedajmy żadnych reklam, ani też danych użytkowników - dodaje Łukasz Osowski.

Głównym celem "Viki" jest uzyskanie miliona lat zdrowia dla Polaków. Twórcy aplikacji szacują, że statystyczny użytkownik "Viki" może zyskać 3 lata zdrowia w trakcie jej użytkowania. - Jeżeli udałoby się nam pozyskać 300 tys. użytkowników, którzy będą z "Viką" pracować, to będzie już prawie milion - słyszymy.

***

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców w ramach audycji Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: Łukasz Osowski (prezes i założyciel zespołu "Vika"), dr Piotr Wiśniewski (Katedra i Klinika Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, założyciel "Viki")

Data emisji: 11.01.2021

Godzina emisji: 19.07

DS

Czytaj także

Genetyczne przyczyny autyzmu. Jakie są?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 19:08
W Laboratorium Molekularnych Podstaw Plastyczności Synaptycznej Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego prowadzone są badania, których wyniki mogą pomóc zrozumieć neurobiologiczne podłoże zaburzeń ze spektrum autyzmu. Prowadzi je młoda polska badaczka - Joanna Chmielewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka zdalna. "Pandemia wymusiła sięganie po nowe technologie"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 21:30
- Ta nagła zmiana formuły pracy wytrąciła nas wszystkich z równowagi. Nauczyciele, którzy dbali o klimat w klasie i o to, żeby uczniowie czuli się razem dobrze, nagle zostali tylko z ekranem (…). Młodzi ludzie w swoich grupkach próbują się spotykać, ale to jest taka trochę namiastka - mówi o nauce zdalnej Marta Witkowska, psycholog i ekspert Akademii NASK. A jakie są pozytywy nauki przez internet?
rozwiń zwiń