42:34 2021_01_16 15_09_00_PR1_Gdzie_Jest_Pan_Cogito.mp3 O wyzwaniach związanych z cenzurą w sieci (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)
- Cenzura zabiera wszystkim wolność myśli, a wolność myśli jest podstawą demokracji, a przynajmniej byłą nią w przeszłości. Ja mam wątpliwości, czy jest nią dzisiaj. Wydaje się, że dzisiaj tą podstawą jest bardziej zarządzanie emocjami niż zarządzanie myślami. Tymi emocjami łatwiej zarządzać w sieciach społecznościowych, przy użyciu nowych technologii - powiedział w Programie 1 ekspert ds. międzynarodowych Andrzej Talaga.
Premier: właściciele portali społecznościowych nie mogą działać ponad prawem
- Cenzura jest wrogiem wszelkich systemów opartych na wolności myślenia, wolności wymiany informacji - stwierdził gość radiowej Jedynki. Jego zdaniem obecnie cenzura przybiera coraz bardziej brutalne formy. - Coś takiego jak ostatnio widzieliśmy w Ameryce, czyli właściwie wyłączenie z obiegu pewnej opcji politycznej poprzez - de facto - zmowę właścicieli największych koncernów nowych technologii, jest bardzo groźne. Bardzo groźne jest to, że pojawia się cenzura, która nie ma żadnego umocowania prawnego, żadnego umocowania w systemie wartości, systemie politycznym danego kraju - ocenił.
Czytaj także:
To jest trudne, ale potrzebne
W jaki sposób uregulować działanie mediów społecznościowych? Według specjalisty ds. internetu i nowych technologii dr. Macieja Kaweckiego jest to trudne, ale potrzebne. Zauważył, że media społecznościowe dzisiaj są monopolistami, np. w krajach skandynawskich rekrutacja pracowników odbywa się w ponad 90 proc. poprzez jeden z międzynarodowych portali. Osoba, która szuka pracy, nie ma wyboru, musi założyć sobie konto.
- Państwo musi - poprzez działania antymonopolowe - w jakiś sposób podejmować regulację. Mediów społecznościowych nie możemy zrównywać z innymi przedsiębiorcami, którym przysługuje pełnia swobody działalności gospodarczej. Problem w tym, że globalny, transgraniczny charakter działań tych podmiotów powoduje, że działania lokalne, krajowe, a nawet unijne są skazane na porażkę - wyjaśnił dr Kawecki. Jakie - jego zdaniem - jest wyjście z tej sytuacji?
Kwestię monopolu mediów społecznościowych poruszył też specjalista ds. sztucznej inteligencji Petros Psyllos. - Jeśli jakaś osoba zostanie zablokowana, nie ma alternatywy. O cenzurze decyduje prywatna firma, nastawiona na zysk. My nie mamy wpływu na działania tej firmy - powiedział.
- Żyjemy w erze kapitalizmu inwigilacyjnego. Sztuczna inteligencja, mądre algorytmy, zbierają cały czas informacje o naszej aktywności, tzw. ślady cyfrowe, i później te ślady cyfrowe odpowiednio przetwarzają, żeby wyciągać wnioski, analizować naszą aktywność. To jest wykorzystywane w cenzurze. Nigdy nie mieliśmy tak skutecznego narzędzia do socjotechniki - zaznaczył.
- Bardzo potrzebna jest humanizacja technologi, bo nie wiem, do czego to wszystko doprowadzi - ocenił Psyllos.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Gdzie jest Pan Cogito
Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: dr Maciej Kawecki (specjalista ds. internetu i nowych technologii, Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie), Petros Psyllos (specjalista ds. sztucznej inteligencji) i Andrzej Talaga (ekspert ds. międzynarodowych, Warsaw Enterprise Institute)
Data emisji: 16.01.2021
Godzina emisji: 15.10
kk