Co łączy piosenki "Zuzia, lalka nieduża" i "Józek, nie daruję ci tej nocy"? Rozmowa z Krystyną Kwiatkowską

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 08:00
- Ta piosenka to był przełom w moim komponowaniu dla dzieci. Po raz pierwszy, zamiast pisać piosenki czysto edukacyjne, zrobiłam z tego piosenkę rozrywkową - mówi w audycji "Mój świat dźwięków" w Programie 1 Polskiego Radia Krystyna Kwiatkowska - autorka piosenki "Zuzia, lalka nieduża". 
Krystyna Kwiatkowska
Krystyna KwiatkowskaFoto: Agencja Forum/KK

Posłuchaj
47:26 2021_05_20 00_11_17_PR1_Moj_Swiat_Dzwiekow.mp3 "Zuzia, lalka nieduża". Rozmowa z autorką piosenki - cz. 1 (Mój świat dźwięków/Jedynka)

Posłuchaj
47:52 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_05_27 PR1_00_10_19_Moj_Swiat_Dzwiekow.mp3 "Zuzia, lalka nieduża". Rozmowa z autorką piosenki - cz. 2 (Mój świat dźwięków/Jedynka)

  

czytaj więcej
Krystyna Kwiatkowska
Krystyna Kwiatkowska: jestem tym kim jestem, dzięki Irenie

- Pomysł wziął się stąd, że usłyszałam jak dzieci na podwórku śpiewają piosenkę "Józek, nie daruję ci tej nocy". Pomyślałam, że dzieci wolą dorosłe przeboje, bo może są już znudzone, że my im tylko "plum plum plum" na tym pianinku. Chcą żywszej i tanecznej wręcz muzyki, a ponieważ mnie w duszy zawsze to grało, potem już poszło - wspomina rozmówczyni Agaty Steczkowskiej. 

Fundacja im. Ireny Kwiatkowskiej/"Zuzia, lalka nieduża" w wersji z 1985 roku

Krystyna Kwiatkowska podkreśla, że bardzo ważne są treści, które niesienie piosenka. - Często pisząc dla dzieci mamy zamówienia, że to ma być piosenka na konkretny temat. I to jest ważniejsze niż to, jaka będzie do tego muzyka - zdradza.

- Oczywiście, jeśli muzyka nie poniesie tekstu to nic z tym tekstem się nie da zrobić. Nie zostanie w głowie. Muzyka musi ponieść tekst. Jest tak samo ważna. Jedno i drugie musi trafiać do ludzi, a wartością dodaną jest wykonanie. To też jest szalenie ważne. Muszą to być osoby, które "podadzą" odpowiednio tę piosenkę. To wszystko musi ze sobą grać - dodaje. 

Najlepsza polska muzyka/"Najłatwiejsze ciasto w świecie" (1986 rok)

Krystyna Kwiatkowska mówi, że od małego kochała muzykę. - W domu moich rodziców był gramofon nakręcany korbką, z tubą. Płyty z igłą. Słuchałam fantastycznych płyt. Jakimś cudem rodzice zachowali sprzed wojny płyty z amerykańską muzyką. Uwielbiałam słuchać tych przebojów. Nasiąkałam, śpiewałam sobie. Obydwoje rodzice muzykalni, zwłaszcza mama. Gen był - mówi artystka. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Bajm/"Józek, nie daruję ci tej nocy" 

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków 

Prowadzi: Agata Steczkowska

Gość: Krystyna Kwiatkowska (muzyk i autorka piosenek)

Data emisji: 20.05.2021 / 27.05.2021

Godzina emisji: 00.11

kh/kk

Czytaj także

Mistrzowskie warsztaty Agaty Steczkowskiej. "Muzyka może być wentylem do uzyskania szczęścia"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 11:55
W audycji "Mój świat dźwięków" uczestniczki "Mistrzowskich warsztatów Agaty Steczkowskiej" opowiedziały o tym, jak dzięki tej inicjatywie odzyskały szansę na realizowanie swoich muzycznych marzeń. Dowiedzieliśmy się także, jak ważne jest poszukiwanie talentu we własnych dzieciach i co zrobić, aby je mądrze zachęcić do artystycznego rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Próby chóru dziecięcego w czasie pandemii? "Chciałyśmy podnieść dzieci z foteli"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 07:33
 - Praca online miała dla mnie wielkie znaczenie, dlatego, że gdybyśmy przestali pracować, dzieci straciłyby ochotę, chęci, zainteresowanie - mówi w audycji "Mój świat dźwięków" w Programie 1 Polskiego Radia Anna Bednarska, dyrygent i dyrektor artystyczny chóru dziecięcego Alla Polacca.
rozwiń zwiń