Muzykująca rodzina Jana Pospieszalskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 06:15
Jan Pospieszalski jest członkiem znanej muzykującej rodziny Pospieszalskich. Jego braćmi są m.in. muzycy Marcin Pospieszalski i Mateusz Pospieszalski. 
Jan Pospieszalski
Jan PospieszalskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Posłuchaj
47:40 2021_06_03 00_10_29_PR1_Moj_Swiat_Dzwiekow.mp3 Muzyczna rodzina Jana Pospieszalskiego - cz. 1 (Mój świat dźwięków/Jedynka)

Posłuchaj
47:34 2021_06_10 00_11_09_PR1_Moj_Swiat_Dzwiekow.mp3 Muzyczna rodzina Jana Pospieszalskiego - cz. 2 (Mój świat dźwięków/Jedynka)

Posłuchaj
47:35 2021_06_17 00_10_34_PR1_Moj_Swiat_Dzwiekow.mp3 Muzyczna rodzina Jana Pospieszalskiego - cz. 3 (Mój świat dźwięków/Jedynka)

   

Jan Pospieszalski (ur. 1955) swój pierwszy zespół muzyczny, Niedzielna Szkółka Ojca Stanisława, założył w liceum. Po ukończeniu szkoły muzycznej II stopnia grał na kontrabasie w zespołach jazzowych. W 1976 roku zastąpił Ryszarda Kaczmarka w grupie Czerwone Gitary (gitara basowa). Od 1980 roku współpracował z duetem fortepianowym Marek i Wacek. W połowie lat 80. grał w Woo Boo Doo. Po jego rozpadzie - od 1986 do 1998 - był basistą i menedżerem Voo Voo.

steczkowska agata_1614.jpg
"Mój świat dźwięków" w Programie 1

W 1993 roku wydał z rodziną autorskie opracowanie kolęd - "Kolędy Pospieszalskich". Siedem lat później ukazała się druga część wydawnictwa, a w 2003 roku swoją premierę miał album "Najcieplejsze Święta". Pospieszalski skomponował i nagrał z polskimi wokalistami płytę "Osiem Błogosławieństw", wydaną z okazji wizyty papieża w Polsce. Jest autorem zbioru 60 piosenek dla potrzeb kształcenia początkowego. Skomponował wiele piosenek religijnych, tworzy muzykę filmową.

Muzykująca rodzina

W audycji "Mój świat dźwięków" Agata Steczkowska rozmawiała z Janem Pospieszalskim o jego rodzinie. 

- Ta historia muzyki, która się pojawia w naszym domu, nie wzięła się znikąd. W mieszczańskich rodzinach, które aspirowały, które miały ambicje uchodzić za tzw. dobre domy, zamiast telewizora stał fortepian. W tychże domach, wieczorami, liczne rodziny, często wielopokoleniowe, zbierały się i oddawały się temu, co proste i dostępne, czyli wspólnemu muzykowaniu. Był kanon pieśni narodowych, patriotycznych, okolicznościowych. W społecznościach związanych z tradycją to wspólne śpiewanie jeszcze istnieje - wskazał.

Pospieszalski zaznaczył, że miał łatwość grania, umiejętność aranżowania, bo dorastał w otoczeniu muzycznym. Miał obok fajnych muzyków, swoich braci, z którymi wspólnie słuchał i tworzył. - W momencie, kiedy wyszedłem na tzw. rynek muzyczny, to na tym rynku miałem już pewien kapitał założycielski, którym górowałem nad potencjalnymi konkurentami. Jako 21-letni chłopak trafiłem do Czerwonych Gitar, wygrałem casting w cuglach - opowiedział.  

Gość radiowej Jedynki przyznał, że jego młodsi bracia (Pospieszalski urodził jako trzeci z dziewięciorga rodzeństwa) dawno zostawili go w tyle, jeśli chodzi o muzykę. - Prześcignęli mnie w każdej dziedzinie, jeśli chodzi o opanowanie instrumentów. Każdy z nich - Mateusz, Marcin, Karol, Paweł - gra na kilku instrumentach. Prześcignęli mnie także jeśli chodzi o dorobek, to, czym dysponują jako kompozytorzy, aranżerzy, producenci muzyczni. Cieszę się z tego. Jestem dumny - podkreślił. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków 

Prowadzi: Agata Steczkowska

Gość: Jan Pospieszalski (muzyk, aranżer i kompozytor, dziennikarz i publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych)

Data emisji: 4.06.2021 / 10.06.2021 / 17.06.2021

Godzina emisji: 00.10

kk

Czytaj także

Janusz Szrom: przez całe życie staram się żyć z jazzem za pan brat

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 23:05
- Życie z jazzem nie jest łatwe i jak w każdym związku czasem trzeba iść na kompromisy - mówi w audycji "Mój świat dźwięków" wokalista jazzowy i pedagog muzyczny Janusz Szrom. W jego opinii, trzeba w całości oddać się muzyce, aby dobrze z nią żyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Staroń: aparat uczył mnie uważności

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 10:16
- Kończąc Szkołę Filmową, miałem poczucie, że iść w kino fabularne, to zamknąć się w pewnych schematach. Film dokumentalny dawał możliwość tworzenia czegoś swojego, czyli szukania autorskiej drogi i poszerzania języka filmu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Staroń, operator, reżyser i scenarzysta filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alternatywna edukacja muzyczna a nauka w szkole muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 10:40
W audycji "Mój świat dźwięków" mówiliśmy o edukacji muzycznej - alternatywnej wobec nauki w szkole muzycznej. Gośćmi Agaty Steczkowskiej były jej uczennice i chórzystki - Zofia Bonarowska i Weronika Wakuła, które przeszły nietypową drogę edukacji. Nie uczęszczały do szkoły muzycznej, a śpiewają i grają na instrumentach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co łączy piosenki "Zuzia, lalka nieduża" i "Józek, nie daruję ci tej nocy"? Rozmowa z Krystyną Kwiatkowską

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 08:00
- Ta piosenka to był przełom w moim komponowaniu dla dzieci. Po raz pierwszy, zamiast pisać piosenki czysto edukacyjne, zrobiłam z tego piosenkę rozrywkową - mówi w audycji "Mój świat dźwięków" w Programie 1 Polskiego Radia Krystyna Kwiatkowska - autorka piosenki "Zuzia, lalka nieduża". 
rozwiń zwiń