"Berbeka. Życie w cieniu Broad Peak" - przejmująca biografia słynnego himalaisty

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 11:08
Książka "Berbeka. Życie w cieniu Broad Peak" autorstwa Dariusza Kortki i Jerzego Porębskiego to opowieść o himalaiście Macieju Berbece, który w 2013 roku zginął na stokach Broad Peak w Karakorum. Książka otrzymała tegoroczną Nagrodę Literacką Zakopanego.
okładka książki
okładka książki Foto: mat. promocyjne

Maciej Berbeka
Berbeka wychodzi z cienia Broad Peaku. "Mówiło się Zawada, Kukuczka, Wielicki. Zakopane było z boku"

"Była w nim zadra"

Maciej Berbeka, mając 34 lata, w 1988 roku, bierze udział w wyprawie na K2. Nie udaje mu się wejść na najwyższy szczyt w Karakorum, za to udaje mu się wspiąć na pobliski Broad Peak. Cudem unika śmierci i wraca do domu pokonany. Po 25 latach zwyczajnego i dobrego życia ponownie pakuje plecak i wraca na Broad Peak.

- Ciągnęło go w te góry, była w nim jakaś zadra - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Dariusz Kortko, współautor książki. - Jak się rozmawia z jego znajomymi, przyjaciółmi, to oni mówią, że on o tym pierwszym Broad Peaku nie mówił, pogodził się z tym, że nie zdobył wtedy szczytu. Mógł się pomylić, ponieważ w 1988 roku nie było GPS-u. Teraz himalaiści posługują się nowoczesnym sprzętem, dokładnie wiedzą, w którym miejscu są. Maciej Berbeka wtedy tego nie wiedział, nie znał tej góry i nie planował wejścia na Broad Peak - opowiada gość audycji.  


Posłuchaj
09:39 Jedynka/Moje książki - 14.07.2021 Rozmowa z Dariuszem Kortką, współautorem książki "Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku" (Moje książki/Jedynka)

 

Słynny himalaista za życia był przewodnikiem górskim, ratownikiem TOPR-u, a także artystą malarzem. Prowadził własną firmę oraz był szczęśliwym mężem i ojcem czwórki synów. Rzadziej jeździł w góry, jednak zdecydował się, po 25 latach, na ponowną wyprawę na Broad Peak. - On już nic w życiu nie musiał robić, tylko odcinać kupony od tego, czego dokonał. Jednak gdy dostał propozycję wyjazdu, zgodził się niemal natychmiast - mówi Dariusz Kortko. 

Zobacz także: 

Wewnętrzne i zewnętrzne przemiany 

Jak podkreśla gość audycji, góry pomagały himalaistom zmieniać się nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie. - Przykładowo, Jerzy Kukuczka na nizinach był zwykłym, około 40-letnim panem z lekkim brzuszkiem. Nie przypominał himalaisty, jakiego sobie wyobrażamy. W górach zmieniał się w "prima balerinę", czyli zmieniał się fizycznie - opowiada. 


Dariusz Kortko ma na swoim koncie bestselerowe opowieści o innych słynnych himalaistach, m.in. o Krzysztofie Wielickim czy Jerzym Kukuczce. Gość audycji przyznaje, że pracuje nad nową książką. - Wraz z Marcinem Pietraszewskim przygotowujemy kolejną książkę, to będzie taka opowieść o klubie wysokogórskim w Katowicach - zdradza. - Spotkaliśmy się ze panem Pawłem Pawlusem i jak zadaliśmy mu to pytanie, co go gnało w góry, to odpowiedział, że dla niego to był inny świat. [...] Każdy odpowiada inaczej, bo motywacje ludzi są kompletnie inne - dodaje. 

Ponadto w audycji: 

- O książce "Tango" Ewy Cielesz. Powieść jest próbą odpowiedzi na wiele trudnych pytań: jaka niewidzialna, łatwa do przeoczenia linia dzieli zdrową relację od toksycznego związku? Dlaczego wykształcona, niezależna kobieta nie odchodzi od swojego oprawcy po pierwszych niepokojących sygnałach? Czy każdego może to spotkać?

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Dariusz Kortko (dziennikarz, współautor książki "Berbeka. Życie w cieniu Broad Peak")

Data emisji: 14.07.2021 

Godzina emisji: 23.30

ans