65. urodziny aktora Toma Hanksa. Jaka jest jego najlepsza rola?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 11:22
Dwukrotny laureat Oscara, niezwykle lubiany gwiazdor ma na koncie wybitne kreacje w filmach: "Forrest Gump", "Filadelfia", "Szeregowiec Ryan" czy "Cast Away: Poza światem". A które z ról Toma Hanksa Państwo cenią najwyżej? 
Kadr z filmu Forrest Gump
Kadr z filmu "Forrest Gump"Foto: PAP/DPA

Posłuchaj
44:07 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_07_15 PR1_23_09_08_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 65. urodziny aktora Toma Hanksa. Jaka jest jego najlepsza rola? (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

Amerykanin Tom Hanks (ur. 9 lipca 1956 r.) zaczynał swoją hollywoodzką karierę od udziału w komediach: "Plusk" (1984), "Wieczór kawalerski" (1984), "Skarbonka" (1986). Pierwszą nominację do Oscara otrzymał za produkcję "Duży" (1988).

Przełomem okazał się obraz "Filadelfia" (1993) opowiadający o dyskryminacji chorych na AIDS. Za rolę Andrew Becketta Hanks dostał Oscara. Kolejną statuetkę otrzymał w następnym roku za film "Forrest Gump", oparty na powieści Winstona Grooma o tym samym tytule. Do najważniejszej nagrody nominowany był jeszcze za produkcje: "Szeregowiec Ryan" (1998), "Cast Away: Poza światem" (2000) i "Cóż za piękny dzień" (2019).

Tom Hanks jest także reżyserem i producentem filmowym.


Czytaj także:


Jest kimś więcej, symbolem

- Tom Hanks, podobnie jak Clint Eastwood, staje się powoli żywą legendą. Jest kimś więcej, symbolem - powiedział w audycji "Magazyn bardzo filmowy" krytyk filmowy i amerykanista Sebastian Smoliński. - Ma na swoim koncie wiele ról ikonicznych. Dziś już może sobie wybierać filmy, w których chce grać - dodał. 

Zdaniem gościa radiowej Jedynki tajemnica sukcesu aktora tkwi w tym, że jest on bardzo wszechstronny, uniwersalny. - Drogę do dużych ról dramatycznych przechodził dosyć długo. Jest mistrzem warsztatu komediowego. Myślę, że to w przypadku kina jest bardzo ważne, że on świetnie się czuje przed kamerą, potrafi w każdej roli pokazać trochę dowcipu, trochę uśmiechu do widza - ocenił.

Smoliński przyznał, że jego ulubionym filmem z Hanksem jest "Terminal" (2004) Stevena Spielberga, z którym aktor często współpracuje. - Tam mamy te dwie twarze Hanksa, które tak uwielbiam i które widzowie kochają: aktora komedii romantycznych, który ma bardzo dużo wdzięku, oraz druga twarz, głęboko humanistyczna, pełna empatii, wrażliwa, bardzo naiwna - wyjaśnił.Poza tym w audycji:

- wybrane premiery kinowe: "Berlin Alexanderplatz", "Żużel" i norweska animacja "Ella Bella Bingo" - recenzuje krytyk filmowy Marcin Radomski, 

Film kino 1200.jpg
"Magazyn bardzo filmowy" w Programie 1

- wspomnienie Jerzego Janeczka. Mówił o nim reżyser Bartosz Kruhlik, który pracował z aktorem zmarłym na planie filmu "Supernova", 

- 74. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes - krytyk filmowy Janusz Wróblewski o najciekawszych produkcjach i samym festiwalu,

- filmy Konkursu Głównego 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (20-25 września),

- zapowiedź Przeglądu Kina Skandynawskiego (16-18 lipca) w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Data emisji: 15.07.2021

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Ulubione postaci detektywów z wielkiego i małego ekranu

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 23:09
W związku z 10. rocznicą śmierci Petera Falka - twórcy niepowtarzalnego porucznika Columbo i współtwórcy popularnego serialu, który złamał podstawowe zasady konstrukcji kryminału, pokazując już na wstępie kto i jak popełnił zbrodnię - rozmawiamy o postaciach detektywów z wielkiego i małego ekranu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mija 30 lat od premiery "Terminatora 2: Dzień Sądu". Jakie filmy sci-fi zapamiętaliśmy?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 12:20
3 lipca 1991 roku, a więc 30 lat temu, miała miejsce premiera słynnego filmu "Terminator 2: Dzień Sądu" w reżyserii Jamesa Camerona z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli androida, który cofnął się w czasie, żeby chronić człowieka. 
rozwiń zwiń