Premierowy "Radiobook" - "Znachor" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 07:37
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie. Tym razem proponujemy pozycję "Znachor". Czyta Mieczysław Czechowicz (nagranie z 1980 roku).
Znachor na kanale Radiobook
"Znachor" na kanale "Radiobook"Foto: Radiobook

Posłuchaj
22:15 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_07_18 PR1_23_09_45_Kulturalna_Jedynka.mp3 Premiera na kanale "Radiobook" - "Znachor" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza (Kulturalna Jedynka)

 

Powieść "Znachor", która po raz pierwszy ukazała się drukiem w 1937 roku, powstała jako scenariusz filmowy. Ponieważ nikt go jednak nie przyjął do realizacji, autor przerobił tekst na książkę.


audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

Renomowany chirurg, profesor Rafał Wilczur, dowiaduje się, że jego żona odeszła z kochankiem. Włócząc się bez celu po mieście, pada ofiarą bandytów. Zostaje okradziony, pobity i zrzucony do rowu ze śmieciami. Doznaje amnezji. Nie wiedząc kim jest, tuła się po wioskach, chwytając się dorywczych prac.

Kilkanaście lat później pewien człowiek kradnie cudzy akt urodzenia i rozpoczyna nowe życie jako Antoni Kosiba. Ma niezwykły talent znachorski i zyskuje sławę wielkiego uzdrowiciela. Miejscowy lekarz, zazdrosny o sukces, grozi mu sądem za nielegalne wykonywanie praktyki lekarskiej.

Tekst "Znachora" - o ironio - dwukrotnie stał się tworzywem dla twórców filmowych. Po raz pierwszy jeszcze w 1937 roku. W nakręconej, w 1981 roku, przez Jerzego Hoffmana wersji, w tytułowego bohatera wcielił się Jerzy Bińczycki.

Prezentowana wersja audio "Znachora" powstała w 1980 roku, w studiach Polskiego Radia. Tekst zinterpretował aktor teatralny, kabaretowy, filmowy i telewizyjny Mieczysław Czechowicz.Znachor #01 | Tadeusz Dołęga-Mostowicz Profil: Radiobook


Czytaj także:

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


Poza tym w audycji:

- utracone w czasie II wojny światowej rysunki Michała Elwiro Andriollego z cyklu ilustracji do utworu "Maria" Antoniego Malczewskiego oraz pastel Teodora Axentowicza "Dama w pawich piórach" powróciły do Muzeum Narodowego w Warszawie dzięki staraniom Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Dzieła przed wojną były własnością Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. 


. 

Fot. Jan Jechna / MKDNiS


- wystawa "Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka" w Muzeum Warszawskiej Pragi - wybór 80 zdjęć z ponad 260, które Albert Krystyniak wykonał na praskich ulicach w latach 1973-1976. Na mozaikowy portret dzielnicy składają się wizerunki ulic, podwórek, architektonicznego detalu, ale i życia codziennego w tym wiecznie zmiennym miejscu.

 

 

- festiwal "Między wierszami" w Supraślu - spektakle, filmy, wystawy, spotkania z artystami, słuchowiska radiowe i koncerty fortepianowe na świeżym powietrzu - przez cały lipiec Teatr Wierszalin proponuje spotkania ze sztuką. Wydarzenia promują polską literaturę, teatr i muzykę oraz sztuki plastyczne.- "Trzy minuty o Teatrze" Ewy Heine.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 18.07.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Skandalizujące "Dzieje grzechu" Stefana Żeromskiego nową pozycją na kanale "Radiobook"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 12:00
Jako ostatnią czerwcową propozycję w serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - przedstawiamy, po raz trzeci sięgając do dorobku autora, "Dzieje grzechu" Stefana Żeromskiego w interpretacji znakomitego i wszechstronnego polskiego aktora, Olgierda Łukaszewicza (nagranie z 2001 roku).  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowość na kanale "Radiobook" - François Rabelais "Gargantua i Pantagruel" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 08:30
Pierwszą lipcową propozycją w serii Polskiego Radia "Radiobook", w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej, jest fantastyczno-satyryczna powieść pt. "Gargantua i Pantagruel", czytana przez aktora Andrzeja Szczepkowskiego (nagranie z 1994 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lalka" Bolesława Prusa nową pozycją na kanale "Radiobook" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 07:10
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - już po raz trzeci sięgamy po prozę żyjącego na przełomie XIX i XX wieku pisarza, dziennikarza i publicysty, Bolesława Prusa. Tym razem prezentujemy jego najwybitniejsze dzieło - "Lalkę". Czyta Jarosław Gajewski (nagranie z 2009 roku).
rozwiń zwiń