"Scholz ma wszystkie karty w rękach". Frymark o wyborach w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 19:05
Dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech główni kandydaci na kanclerza - Annalena Baerbock, Armin Laschet i Olaf Scholz - po raz drugi spotkali się w debacie telewizyjnej. - W tej chwili wydaje się, że Scholz ma z SPD wszystkie karty w rękach, żeby te wybory zakończyły się dla niego bardzo dobrym wynikiem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kamil Frymark z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Olaf Scholz
Olaf ScholzFoto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN


pap_Merkel Macron 1200.jpg
Wybory do Bundestagu. Ekspert: zmiana kanclerza nie zakłóci funkcjonowania tandemu niemiecko-francuskiego
Posłuchaj
19:07 Jedynka/Więcej świata - 13.09.2021 Kampania parlamentarna w Niemczech, mer Paryża kandydatką w wyborach na prezydenta Francji, pielgrzymka papieża Franciszka, spotkanie w Rydze (Jedynka/Więcej świata)

Zdaniem większości niemieckich redakcji w ostatniej debacie zwyciężył Olaf Scholz. Sondaże także dają pierwszeństwo kandydatowi SPD. Z kolei liderka Zielonych Annalena Baerbock zajmuje niezmiennie drugie miejsce, natomiast z kryzysem wizerunkowym zmaga się kandydat chadeków Armin Laschet.

- Scholz przede wszystkim popełnia mniej błędów niż jego konkurenci. Od początku kampanii wyborczej przedstawia przewidywalność w tych bardzo niestabilnych czasach w Niemczech i Europie. Pokazuje, że będzie w stanie zastąpić kanclerz Merkel i prowadzić politykę nie tylko w największym stopniu opartą na status quo czy z niewielkimi reformami, ale także metodami podobnymi do kanclerz Merkel. To bardzo podoba się niemieckim wyborcom - komentuje Kamil Frymark.

Dlaczego Scholz cieszy się poparciem?

Kamil Frymark zauważa, że "cała kampania SPD jest spójna i bardzo dobrze przygotowana". - Wyciągnęli bardzo dużo wniosków z poprzednich przegranych kampanii i to w zasadzie widać od początku tej obecnej. Można też powiedzieć, że socjaldemokraci mają najmniejszy elektorat negatywny (…) i tu zaczynają się schody dla pozostałych konkurentów Scholza, którzy muszą pokazać, że to właśnie oni mogą doprowadzić do pewnych zmian w Niemczech, chociażby w polityce klimatycznej czy cyfryzacji, ale z drugiej strony, że zagwarantują jednak pewną dozę stabilności, którą gwarantowała kanclerz Merkel. Na razie z tej batalii najbardziej przekonującą wychodzi Scholz - twierdzi ekspert Jedynki.

Armin Laschet podczas ostatniej debaty telewizyjnej ostro skrytykował Olafa Scholza m.in. za niejasne powiązania Ministerstwa Finansów z nadużyciami jednej z firm płatniczych czy też za to, że Olaf Scholz nie wykluczył koalicji z postkomunistyczną partią w ewentualnym niemieckim rządzie. Kandydat SPD jednak wybronił się z tego.

- W tej chwili wydaje się, że Scholz ma z SPD wszystkie karty w rękach, żeby te wybory zakończyły się dla niego bardzo dobrym wynikiem. Natomiast afery finansowe, które ciągną się za nim od czasu, kiedy był burmistrzem Hamburga, są dość skomplikowane. Ich wytłumaczenie w prostych słowach w trakcie debaty, co częściowo udało się Laschetowi, nie przebija się do szerszej opinii publicznej. To jest pewien problem dla CDU, żeby wskazać, gdzie leży dokładna odpowiedzialność po stronie kandydata SPD - uważa gość Jedynki.

Zdaniem Kamila Frymarka w debatach telewizyjnych "nie pojawiło się nic takiego, co stałoby się jakąś zasadniczą zmianą tych sondaży czy nastrojów w Niemczech".

Polityka zagraniczna Scholza

Podczas debaty Olaf Scholz powiedział, że "ktokolwiek chce być częścią niemieckiego rządu, musi mieć jasne stanowisko i popierać współpracę transatlantycką, wyraźnie mówić, że NATO jest niezbędne dla naszego bezpieczeństwa oraz że musimy wypełniać nasze zobowiązania w Sojuszu. Musi też popierać silną i suwerenną Unię Europejską".

- Olaf Scholz, tak jak w większości innych obszarów polityki, w dużym stopniu jest za kontynuacją tego, co mieliśmy do tej pory. Zmianie ulegną pewne akcenty. Na pewno nadal największe otwarcie będzie na Francję (…), ale podczas ostatniej wizyty w Paryżu, Scholz dał jasno do zrozumienia, że Macron nie powinien liczyć na zbyt elastyczne podejście np. do polityki fiskalnej UE. Tutaj Scholz jest pewnym gwarantem stabilności, której Niemcy oczekują, tzn. że po wyborach 26 września nie dojdzie do żadnej rewolucji, ani diametralnej zmiany także w polityce zagranicznej - słyszymy.

Ponadto w audycji:

- Mer Paryża, socjalistka Anne Hidalgo, ogłosiła oficjalnie, że będzie kandydować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich we Francji. Obecnie jej poparcie w sondażach wynosi około 7-8 proc. Rozmowa z Łukaszem Maślanką z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Spotkanie w Rydze ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony Polski, Łotwy, Litwy i Estonii. Materiał Kamila Zalewskiego.

- Papież Franciszek po krótkiej wizycie w Budapeszcie, udał się z pielgrzymką na Słowację. To jego 34. podróż apostolska od czasu rozpoczęcia pontyfikatu, a także druga po pielgrzymce do Iraku podróż zagraniczna od początku pandemii COVID-19. O szczegółach Michał Strzałkowski.

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Goście: Kamil Frymark (Ośrodek Studiów Wschodnich), Łukasz Maślanka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 13.09.2021

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

"Dla rozwoju sytuacji postawa Pakistanu może się okazać kluczowa". Kugiel o napływie emigrantów z Afganistanu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 19:22
Kraje Unii Europejskiej chcą wesprzeć finansowo sąsiadów Afganistanu, aby opanować kryzys uchodźczy na ich granicach. Głównie chodzi o Pakistan. - Znaczenie Pakistanu bierze się stąd, że ma on dziś w Kabulu największe wpływy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bardzo trudna współpraca". Prof. Madajczyk o Trójkącie Weimarskim

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 19:07
W Weimarze doszło do spotkania szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji. - Prób ożywienia zamierającego dość często Trójkąta Weimarskiego było już wiele - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Jakie deklaracje padły podczas rozmów ministrów spraw zagranicznych?
rozwiń zwiń