Ogród sensoryczny. Czym jest? Do czego służy? Jak wygląda?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 10:47
W Ośrodku Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach powstanie ogród zmysłów, w którym dzieci będą mogły bezpiecznie obcować z naturą i samodzielnie poznawać ją dotykiem, węchem i smakiem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mila May/shutterstock.com

Posłuchaj
21:44 Jedynka/Eureka - 15.09.2021 ogród sensoryczny Ogród sensoryczny. Czym jest? Do czego służy? Jak wygląda? (Eureka/Jedynka)

 

W różnych placówkach Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach uczy się ponad 200 dzieci: począwszy od Wczesnego Wspomagania Rozwoju Niewidomego Dziecka, z której korzystają rodziny z małymi, niewidomymi dziećmi, poprzez przedszkole, szkołę podstawową i szkoły ponadpodstawowe.

Rehabilitacja osób niewidomych polega głównie na stymulowaniu zmysłów, które muszą przejąć rolę wzroku w poznawaniu świata. Dziecko niewidome jest pozbawione wielu bodźców z dalszego otoczenia, dlatego bardzo ważne jest pobudzanie i rozwijanie całej sfery sensomotorycznej podczas praktycznych zajęć, w czasie których dzieci uczą się poznawać świat w naturalnym otoczeniu.

To miejsce będzie się wciąż rozwijało

mikroskop_ok.jpg.jpg
"Eureka" w Programie 1

Ogród zmysłów został zaprojektowany w taki sposób, aby osoby niewidome i słabowidzące czuły się w nim bezpiecznie, a zarazem mogły poznawać naturę - różne faktury, zapachy i smaki. W tej przestrzeni znajdą się różne strefy, m.in. orientacji przestrzennej, edukacji czy degustacji i odpoczynku. Elementami ogrodu będą: krzewy owocowe, kwiaty, zioła, żywopłoty, zboża, murawa z wieloma gatunkami traw oraz mapa dotykowa. Dzieci będą mogły dotknąć roślinności, powąchać kwiaty i w ten sposób rozwijać zmysły.

- Bardzo nam zależy na tym, by dać dzieciom niewidomym wszelkie środki, żeby mogły rozwijać swój potencjał, żeby on się rozrastał. Uczymy, edukujemy dzieci, ale ten ogród zmysłów byłby tym jednym przyczynieniem więcej do rozwoju dziecka - powiedziała w Programie 1 PR s. Julita Siedlecka, dyrektor Przedszkola dla Niewidomych w Laskach. - Mam taką nadzieję, że ten ogród sprawdzi się na każdym etapie rozwoju dziecka - zaznaczyła.

Aleksandra Kubasińska - organizatorka kampanii społecznej "Długie oczy" - podkreśliła, że projekt był marzeniem tutejszej społeczności. - Przygotowania trwały kilka lat. Projekt ogrodu powstawał w oparciu o wytyczne, określone przez grono tyflopedagogów, tak, aby odpowiadał w najlepszy sposób na potrzeby dzieci - wskazała. - To miejsce będzie się wciąż rozwijało, ewoluowało wraz z potrzebami dzieci - dodała. Poza tym w audycji:

wystawa królewskich sreber, fot. D. Kołakowski 1200.jpg
Królewskie srebra stołowe z kolekcji Helga Matzke w Muzeum Żup Krakowskich

Wystawa "Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe (XVI-XVIII wiek) z kolekcji Helga Matzke" w Wieliczce prezentuje wyjątkowej urody i szczególnej wartości wyroby złotnicze należące w przeszłości do rodów królewskich, carskich i książęcych. Ekspozycję, której patronuje Program 1 Polskiego Radia, przygotowało Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Goście: 

Jan Godłowski (dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka), Fred Matzke (właściciel prezentowanej kolekcji) i Klementyna Ochniak-Dudek (kurator wystawy)

***

Tytuł audycji: Eureka 

Prowadzi: Katarzyna Jankowska 

Goście: s. Julita Siedlecka, (dyrektor Przedszkola dla Niewidomych w Laskach) i Aleksandra Kubasińska (organizatorka kampanii społecznej "Długie oczy")

Data emisji: 15.09.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

Jedynka/dlugieoczy.pl/kk 

Czytaj także

Europejskie Dni Dziedzictwa. Ocalić smaki od zapomnienia

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 19:30
Na dwa weekendy września (11-12 i 18-19.09) zaplanowane są setki wydarzeń, które upowszechnią wiedzę o tradycyjnej kuchni, produktach regionalnych, przetwórstwie domowym i lokalnym. 
rozwiń zwiń