Dziedziczona trauma. "Gdyby Nina wiedziała" Dawida Grosmana

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 09:20
Na kartach powieści "Gdyby Nina wiedziała" autor - Dawid Grosman - prezentuje nam trzy pokolenia kobiet dotkniętych wojną. To opowieść o cierpieniu i traumie przenoszonej z pokolenia na pokolenie. To babka Wera, matka Nina i ta najmłodsza, z której perspektywy całą historię poznajemy.
Dawid Grossman
Dawid GrossmanFoto: Grzegorz Śledź / PR2

Czytaj też:
zbigniew rokita agencja forum 1200
Zbigniew Rokita: "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" jest również zapisem mojego poznawania Śląska

Dawid Grosman to wybitny izraelski pisarz, wymieniany często wśród kandydatów do zdobycia literackiej Nagrody Nobla. W roku 2017 otrzymał inne prestiżowe wyróżnienie - Nagrodę Bookera za powieść "Wchodzi koń do baru". - Dla mnie każde zetknięcie z prozą Dawida Grosmana jest świętem - nie ukrywa Magdalena Sommer, tłumaczka powieści "Gdyby Nina wiedziała".


Posłuchaj
13:34 PR1_AAC 2021_10_13-23-10-46.mp3 W "Moich książkach" o powieści "Gdyby Nina wiedziała" Dawida Grosmana ("Moje książki"/Jedynka)

 

Uwierzyć w niewiarygodne

Magdalena Sommer kontakt z prozą Grosmana miała już prawie dwadzieścia lat temu. Wówczas tłumaczyła powieść "Patrz pod miłość". Dziś gość "Moich książek" nie kryje, że radość z ponownego spotkania z twórczością izraelskiego pisarza jest ogromna. - Grosman ma tak ogromny dar mówienia o ludzkim życiu, że nawet kiedy opowiada o rzeczach mało prawdopodobnych, my na czas lektury zawieszamy tę naszą niewiarę, przekonania, a nawet logiczne myślenie - tłumaczy.

Zobacz też:

Powieści Dawida Grosmana przykuwają uwagę, zmuszają do refleksji i nie pozwalają pominąć nawet akapitu. - Właściwie każdy element tych splatających się historii jest niezwykle ważny, a przy tym jest to książka mniejsza objętościowo od powieści, którą wcześniej tłumaczyłam - mówi Magdalena Sommer. Zwraca uwagę, że w centrum znajduje się najstarsza bohaterka, Wera, która jest postacią prawdziwą. - Autor znał ją przez dwadzieścia lat. To była wdówka, jugosłowiańska komunistka o imieniu Ewa - tłumaczy.

Czytaj też:
niebo pogoda.jpg
Pia Leino w powieści "Niebo" pokazuje rzeczywistość, tylko przesuniętą w czasie

Na rzecz pokoju

Dawid Grosman przez całe swoje życie działa w rozmaitych organizacjach i ruchach społecznych. Podejmuje tematy trudne i kontrowersyjne. Zajął się m.in. tym, jak wygląda życie Palestyńczyków pod okupacją izraelską. - Tego dotyczyła również jego publicystyka, wielokrotnie przemawiał publicznie, pojawiał się na demonstracjach - przypomina Magdalena Sommer. Gość audycji zwraca również uwagę na upiorny zbieg okoliczności w życiu Dawida Grosmana.

- Jego syn zginął, pełniąc obowiązkową służbę. Został zmobilizowany, brał udział w drugiej wojnie z Libanem. Stało się to zaledwie dwa czy trzy dni po tym, jak Dawid Grosman razem z innymi pokojowymi działaczami brał udział w wezwaniu do zakończenia tego konfliktu - wyjaśnia gość "Moich książek". Autor pisał wówczas również inną swoją powieść: "Tam, gdzie kończy się kraj". To historia opowiedziana z perspektywy matki żyjącej w permanentnym strachu o życie syna znajdującego się na froncie.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Magdalena Sommer (tłumaczka)

Data emisji: 14.10.2021 r. 

Godzina emisji: 23.10

mg

Czytaj także

Nie tylko "Życie seksualne dzikich". Bronisław Malinowski prywatnie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 09:35
Słynny polski podróżnik, etnograf, socjolog, twórca antropologii funkcjonalnej, jeden z pionierów wykorzystania obserwacji uczestniczącej w badaniach społecznych, autor książki "Życie seksualne dzikich w północno-zachodniej Melanezji" - Bronisław Malinowski - był bohaterem audycji "Moje książki". Opowiedział o nim Grzegorz Łyś, autor książki "Dzikie żądze. Bronisław Malinowski nie tylko w terenie". 
rozwiń zwiń