Z wizytą w Muzeum Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 13:30
Unikatowe eksponaty związane ze słuchowiskami "Matysiakowie" i "W Jezioranach", wystawy tematyczne pokazujące historię teatru radiowego oraz prezentacja maszyn służących do wytwarzania efektów dźwiękowych - to zaledwie część ekspozycji Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim. Uroczyste otwarcie placówki miało miejsce 18 października.
Ekspozycja poświęcona audycji literackiej W Jezioranach podczas uroczystego otwarcia Muzeum Teatru Polskiego Radia
Ekspozycja poświęcona audycji literackiej "W Jezioranach" podczas uroczystego otwarcia Muzeum Teatru Polskiego Radia Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Czytaj też:
TPR Baranów 1200x660.jpg
Uroczyste otwarcie Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim

Teatr Polskiego Radia to instytucja licząca sobie prawie sto lat. Muzeum, które od ponad miesiąca istnieje w Baranowie Sandomierskim, powstało dzięki pasji i zainteresowaniu problematyką słuchowisk teatru radiowego. - Jednym z pomysłodawców powstania muzeum jest Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Nie byłoby tego miejsca, gdyby nie jego miłość do tych słuchowisk - przekonuje Wojciech Ramus, dyrektor placówki.

Burmistrz Baranowa Sandomierskiego, Marek Mazur, przyznaje, że otwarcie Muzeum Teatru Polskiego Radia było dla miasta niecodziennym wydarzeniem. Udział w uroczystości wzięli m.in. Piotr Fronczewski, Magdalena Zawadzka czy Emilia Krakowska. - To było wydarzenie, które później odbiło się pozytywnym echem w naszym powiecie, w naszej gminie - mówi gość audycji i dodaje, że cała społeczność Baranowa ma nadzieję, iż muzeum na stałe wpisze się w krajobraz turystyczny miasta.


Posłuchaj
48:34 PR1_AAC 2021_11_22-00-10-35.mp3 Z wizytą w Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim (Muzyka Nocą/Jedynka)

Posłuchaj
51:22 2021_11_22 01_07_40_PR1_Muzyka_noca.mp3 Z wizytą w Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim cz. 2 (Muzyka Nocą/Jedynka)

Posłuchaj
53:13 2021_11_22 02_05_55_PR1_Muzyka_noca.mp3 Z wizytą w Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim cz. 3 (Muzyka Nocą/Jedynka)

   

Przede wszystkim edukacja

W sezonie zimowym miejsce funkcjonuje na specyficznych zasadach. Jego podwoje otwierane są dla zwiedzających po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu. Na co dzień czynne będzie w sezonie letnim. - To Muzeum otwarte jest na współdziałanie z nauczycielami, z instytucjami kultury. Chcemy wspólnie tworzyć edukację opartą o słuchowiska teatru radiowego, ale też przypominać dorobek Teatru Polskiego Radia - wyjaśnia Wojciech Ramus. Realizacji tego ostatniego celu, służą m.in. sale poświęcone cyklicznym słuchowiskom takim jak "W Jezioranach" czy "Matysiakowie".

Są to makiety wiernie odwzorowujące życie przed sześćdziesięciu laty. - Chcemy unaocznić, jak kiedyś wyglądały miejsca, w których te słuchowiska się toczyły. Jak wyglądała wieś polska w latach 60. i 70., jak wówczas wyglądały miasta. W tych pomieszczeniach można też zobaczyć, jaki klimat towarzyszył powstawaniu powieści radiowych - dodaje gość Programu 1 Polskiego Radia. Przygotowana w Baranowie Sandomierskim ekspozycja jest również próbą pokazania, że znane i lubiane słuchowiska nadal są ważnym elementem polskiej kultury.

>>>TEATR POLSKIEGO RADIA - STRONA INTERNETOWA<<<

Zobacz też:

Na początku zawsze jest słowo

Drugą godzinę audycji, zakończył komentarz Janusza Kukuły, dyrektora Teatru Polskiego Radia. - Marzyłem o stworzeniu miejsca, które będzie myśleć o przeszłości i opowiadać współczesnym o tym, co działo się przez prawie sto lat w sztuce radiowej. O tym, jacy genialni ludzie to tworzyli, by pamięć o nich nigdy nie przygasła, by byli obecni, tak jak są obecni tutaj, we współczesnych studiach - wyjaśnia Janusz Kukuła. Jednocześnie gość zwraca uwagę na to, jak ważną kwestią jest miejsce. - W Warszawie nie udawało się niczego zrobić. Wędrowałem po całej Polsce, nie spotykało się to z życzliwym przyjęciem. Aż do chwili, w której spotkałem burmistrza Baranowa Sandomierskiego. Jemu z kolei ten pomysł bardzo się spodobał. Tak to się zaczęło - nie kryje dyrektor Teatru Polskiego Radia.

YouTube/Polskie Radio


Czytaj też:
Muzeum Teatru Polskiego Radia 1200.JPG
Muzeum Teatru Polskiego Radia. "To miejsce będzie tętniło życiem"

W audycji słuchaliśmy również głosu Gustawa Holoubka, a w trzeciej godzinie "Muzyki Nocą" odwiedziliśmy dom państwa Matysiaków.

***

Tytuł audycji: Muzyka nocą

Prowadzi: Ewa Heine

Gość: Wojciech Ramus (dyrektor Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim), Marek Mazur (burmistrz Baranowa Sandomierskiego)

Data emisji: 22.11.2021

Godzina emisji: 0.00-3.00

mg

Czytaj także

Janusz Kukuła: Muzeum Teatru Polskiego Radia będzie żywym miejscem

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 12:00
- Muzeum będzie miejscem, gdzie będziemy wracać do przeszłości. Ale nie tylko, bo adresatami naszej pracy są dzieci i młodzież, która jest najważniejsza. Bo przecież kiedyś to będzie ich świat i ich radio - mówił w Dwójce Janusz Kukuła, jeden z inicjatorów powstania Muzeum.
rozwiń zwiń