Wieczór odkrywców - Ludzie nauki - polskie Noble

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 10:43
Jednym z najbardziej znaczących osiągnięć naukowych polskich badaczy ostatnich lat jest precyzyjne określenie odległości do Wielkiego Obłoku Magellana - najbliższej nam galaktyki.
Wielki Obłok Magellana
Wielki Obłok MagellanaFoto: Shutterstock/abriendomundo

Za to osiągnięcie profesor Grzegorz Pietrzyński z Centrum Astronomicznego imienia Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk w Warszawie otrzymał najważniejszą nagrodę naukową w naszym kraju - nazywaną też polskim Noblem - Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2021 w obszarze nauk matematyczno-fizycznych.

Polski astronom kierujący międzynarodowym zespołem dokonał pomiaru odległości do Wielkiego Obłoku Magellana z największą, jak dotąd, dokładnością wynoszącą 1 proc. Z jego ustaleń wynika, że galaktyka ta znajduje się w odległości około 161 000 lat świetlnych. Odległość do Wielkiego Obłoku Magellana stanowi podstawę do wyznaczenia tzw. stałej Hubble'a, która z kolei jest potrzebna, by poznać szczegóły dotyczące ewolucji naszego Wszechświata i zbadać istotę ciemnej materii.

Profesor Grzegorz Pietrzyński będzie gościem "Ludzi nauki" i opowie o metodzie pomiaru odległości kosmicznych, a także o znaczeniu precyzyjnego pomiaru odległości we Wszechświecie.

Audycja sponsorowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

***

Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej otrzymują uczeni, których udziałem są szczególne odkrycia i osiągnięcia naukowe, którzy swoimi działaniami otwierają nowe perspektywy poznawcze, a także którzy wnoszą szczególny wkład w cywilizacyjny i kulturowy postęp naszego kraju, zapewniając Polsce "znaczące miejsce w podejmowaniu najbardziej ambitnych wyzwań współczesnego świata".

Przyznawana jest corocznie, od roku 1992. W roku 2011 wyszczególniono następujące dziedziny: nauki humanistyczne i społeczne, nauki matematyczno-fizyczne i inżynierskie, nauki chemiczne i o materiałach, nauki o życiu i o Ziemi.

Zobacz też:

***

Do wysłuchania audycji "Eureka", w poniedziałek (6.12) o godz. 19.30, zaprasza Krzysztof Michalski.

mg

Czytaj także

Kometa Halleya. Zobaczymy ją w 2061 roku

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 05:40
35 lat temu, 9 lutego 1986 roku, dziesiąty raz z rzędu według przybliżonych szacunków, pojawiła się na niebie słynna Kometa Halleya.
rozwiń zwiń