Kolędowanie w najlepsze z Polakami z Bukowiny

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 12:00
Podróżowali Łukiem Karpat, by zasiedlić ziemię w okolicach Suczawy. Zakładali wsie, kopalnie soli, karczowali lasy, uprawiali górskie pola. Z dala od Polski zachowali swój język, a także zwyczaje, m.in. kolędnicze.
Audio
  • Kolędowanie w najlepsze z Polakami z Bukowiny (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Uczestnicy noworocznego kolędowania i świętowania podczas festiwalu Malanka w okolicy Czerniowców na dawnej Bukowinie.
Uczestnicy noworocznego kolędowania i świętowania podczas festiwalu Malanka w okolicy Czerniowców na dawnej Bukowinie.Foto: Shutterstock/Serhiy Morgunov

W audycji zapraszamy na opowieści o kolędowaniu wśród Polaków z Bukowiny Rumuńskiej. Pierwsi Polacy przyjechali na rumuńską Bukowinę pod koniec XVIII wieku. Było to 20 rodzin inżynierów z Wieliczki i Bochni, którzy mieli pracować w nowej kopalni soli otwieranej w Kaczyka. Polacy, którzy przyjechali do wsi Nowy Sołoniec, są z kolei góralami czadeckimi. Czadca dziś leży na Słowacji, ale kiedyś były to tereny polskie, a prawie 200 lat temu Cesarstwo Austro-Węgierskie prowadziło akcję osadniczą na terenach Bukowiny Rumuńskiej, a przybysze otrzymywali na własność ziemię i lasy. Przodkowie żyjących tam Polaków przyjeżdżali tam więc za chlebem. Jak spędzali Święta Bożego Narodzenia? Jak kolędowali? O tym posłuchamy w audycji.

Do tego podsumowanie 2021 roku okiem Polaków na Litwie. Rok 2021, podobnie jak całemu społeczeństwu litewskiemu, upłynął pod znakiem przede wszystkim pandemii i ograniczeń z nią związanych, ale przyniósł też rozwiązanie ważnego problemu. Jakiego?

Zaprosiliśmy też słuchaczy na kolędowy koncert Wernyhory i Krajki „Oj jak Boża Maty po switu chodyła… czyli z kolędą po pograniczu”, koncert kolędowy wschodniochrześcijańskiej ludowej mistyki związanej z narodzeniem Jezusa Chrystusa u grekokatolików i prawosławnych zamieszkujących między innymi wschodnie pogranicze Polski. 10 stycznia o 19.30 w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego wystąpią przemyski zespół śpiewaczy Krajka oraz sanocki zespół Wernyhora. Na chętnych czekają wejściówki!

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach 

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 8.01.2022

Godzina emisji: 18.10