"Quality Time" - szczere spojrzenie Jurka Sawki na otaczającą nas rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 09:22
"Quality Time" to pierwsza powieść reżysera teatralnego Jurka Sawki, który w 1969 roku wyemigrował do Szwecji, gdzie mieszka do dziś. W tej pełnej ironii, melancholii i czarnego humoru autofikcji przeszłość w Polsce oświetla teraźniejszość w Szwecji i na odwrót. Tragiczna historia Żydów przeplata się tu z satyrą na współczesną cywilizację, konsumpcjonizm, rozpad więzi społecznych. To także czuła i namiętna historia o ojcostwie, miłości do młodszej kobiety, umieraniu. O skazanej na niepowodzenie walce, by rzeczywistość dała się oswoić.
Quality Times to powieść Jurka Sawki
"Quality Times" to powieść Jurka SawkiFoto: mat. promocyjne

Głównego bohatera powieści poznajemy w weekend, który spędza w swoim sztokholmskim mieszkaniu z córką i dwoma synami. Ma to być tzw. quality time, ale rozwiedziony mężczyzna wie, że nie da się zrekompensować nikomu straconego wcześniej czasu. Mimo to czuje się zobligowany, żeby jak najlepiej zająć się dziećmi. Ostatecznie kończy się to tak, jak w wielu innych rodzinach: wspólnym gapieniem się w telewizor, graniem na komputerze, wypadem do McDonalda, wycieczką na basen i do supermarketu. W międzyczasie główny bohater odpływa, oddając się rozmyślaniom.

Szczere spostrzeżenia

Jak zaznaczył w audycji "Moje książki" Jurek Sawka, ta podstawowa narracja służyła do tego, żeby przekazać pewne jego spostrzeżenia dotyczące cywilizacji, kultury, życia codziennego. 

- Na przykład zwrócić uwagę na problem samotności w grupie. Wygląda to tak, że niby wszyscy siedzą razem - na przykład podczas spotkań rodzinnych - ale tak naprawdę każdy skupiony jest na czymś innym, najczęściej na swoim telefonie. Ja tego nie krytykuję, ja po prostu to dostrzegam i opisuję - powiedział. Autor wskazał, że w "Quality Time" znajdziemy także dużo jego szczerych przemyśleń na temat miłości. - Ja mam takie dziecinne podejście - w świecie, który nas otacza, a który jest dosyć okropny, dla mnie miłość to prawdziwa oaza - wyjaśnił. 

Sawka zauważył, że w polskich recenzjach jego książki, w różnych opiniach, mocno eksponowany jest wątek emigracji. - Podkreślana jest rozpacz, którą dostrzega się na kartach powieści. W Polsce - i ja to rozumiem - emigracja silnie związana jest z cierpieniem, z polityką, okrucieństwem. Jest różnica w odbiorze powieści w Polsce i w Szwecji. W Szwecji krytycy i czytelnicy skupiają się na współczesności, zwracają uwagę na pewne kody kulturowe, ironiczny styl, doceniane jest poczucie humoru - wytłumaczył.

Z audycji można się dowiedzieć, dlaczego Jurek Sawka pisze po szwedzku, co pozostało w nim z lat spędzonych w Polsce, jak wyglądała jego droga reżyserska i za co ceni Michela Houellebecqa. Można także wysłuchać fragmentów "Quality Time" w interpretacji dziennikarza Programu 1 Michała Montowskiego.

Zapraszamy również do wysłuchania rekomendacji literackich Tadeusza Lewandowskiego.

Posłuchaj
40:20 [ PR1]PR1 (mp3) 2022_01_12 PR1_23_09_23_Moje_książki.mp3 "Quality Time" - szczere spojrzenie Jurka Sawki na otaczającą nas rzeczywistość (Moje książki/Jedynka)

 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Jurek Sawka

Data emisji: 12.01.2022 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

"Wedlowie. Czekoladowe imperium". Historia słynnego rodu cukierników

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 08:22
- To jest absolutnie fascynujące, jak ta firma - Wedel - stała się czymś ważnym w życiu społeczeństwa, w kulturze - powiedział w audycji "Moje książki" autor pozycji "Wedlowie. Czekoladowe imperium" Łukasz Garbal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Kalinowski o swojej nowej powieści z cyklu "Śmierć frajerom"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 13:43
Grzegorz Kalinowski opowiada o książce "Śmierć frajerom. Wyrok", kolejnej części cyklu historyczno-sensacyjnego "Śmierć frajerom". Bohaterem cyklu jest Heniek Wcisło, warszawiak, rocznik 1904. Akcja powieści toczy się w latach 30. XX wieku nie tylko w Warszawie
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hervé Le Tellier - "Anomalia". Bestseller, nie tylko we Francji

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 08:34
Powieść "Anomalia" Hervé Le Telliera w 2020 roku otrzymała najbardziej prestiżową nagrodę literacką we Francji - Prix Goncourt. 
rozwiń zwiń